Jak wybrać dobry proszek do białych rzeczy?

Jaki proszek jest najlepszy do prania białej bielizny. Piorę często i po jakimś czasie nawet nowe rzeczy robią się szare.

Jeśli chodzi o pranie białych rzeczy nie tylko rodzaj proszku jest istotny. Rodzaj i firma są zwykle wybierane według własnych preferencji i przyzwyczajeń.

Skład chemiczny wszystkich proszków do białych tkanin jest podobny. Istotnym dodatkiem, na który należy zwrócić uwagę są rozjaśniacze optyczne, w wyniku których uzyskuje się efekt pogłębienia bieli. Za usuwanie barwnych plam odpowiedzialne są wybielacze chemiczne. Raz na jakiś czas warto do prania dodać wybielacz, by zwiększyć oczekiwany efekt czystości i jasności bieli.

Pranie można najpierw namoczyć w wybielaczu na kilka godzin, a następnie wyprać w pralce również z jego dodatkiem.

Bardzo ważna dla jakości i skuteczności prania jest miękkość wody. Żeby ją zapewnić, należy dodawać do prania środki zmiękczające wodę. Dostępne są one w sklepach w postaci płynu, proszku lub tabletek. Jakość wody ma ogromny wpływ na inne składniki kompozycji piorącej. Twarda woda powoduje odkładanie się kamienia w rurach, na elementach grzejnych podgrzewaczy wody oraz częściach maszyn, przyspieszając ich niszczenie i znacznie zwiększają zużycie energii. Zawarte w twardej wodzie sole wapnia, magnezu, żelaza niszczą tkaniny i powodują powstanie na nich trwałych plam, uniemożliwiają tworzenie się piany i podrażniają skórę. Dlatego też, mimo faktu iż niektóre dostępne na rynku proszki do prania zawierają substancje zmiękczające, w przypadku bardzo twardej wody proponuję dodatkowe użycie płynu zmiękczającego do płukania tkanin, który dodatkowo nadaje ubraniom świeży zapach. Tylko te dodatkowe zabiegi pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych efektów.