Kulinarne podróże dla najmłodszych - czyli dlaczego jadłospis maluszka nie musi być nudny!

Dlaczego przy rozszerzaniu diety zalecana jest różnorodność?  Pierwszy rok życia i okres rozszerzania diety to czas, w którym maluszek stopniowo, krok po kroku poznaje nowe smaki oraz konsystencje pokarmów. Pierwsze w diecie niemowlaka pojawiają się produkty jednoskładnikowe – przeciery warzywne i owocowe, w dalszej kolejności wprowadzane są pełnowartościowe dania warzywno-mięsne i warzywno–rybne. Zaleca się, aby podawać dziecku urozmaicone potrawy - im wcześniej maluszek zacznie poznawać nowe smaki, tym łatwiej przyjdzie mu akceptacja różnych produktów w wieku późniejszym.

Obiad jest pierwszym kompletnym posiłkiem w ramach rozszerzania diety. Obecnie istnieje wiele możliwości urozmaicania jadłospisu dziecka. Jeżeli Twój Maluszek przyzwyczaił się już do jedzenia łyżeczką, oraz zna wiele składników i dobrze je toleruje, możesz zadbać o codzienną różnorodność posiłków i stopniowo wzbogacać jego jadłospis. Jednego dnia możesz podać np. danie mięsne lub rybne, możesz również sięgnąć po pełnowartościowe dania bezmięsne. Pamiętaj także, że ważny jest nie tylko skład i smak, ale i konsystencja pokarmu – np. starsze niemowlęta, u których zaczynają się pojawiać pierwsze ząbki, potrzebują pożywienia zawierającego delikatnie wyczuwalne cząstki wspierające naukę gryzienia. 

Zwracaj uwagę na jakość – warto wybierać produkty BIO! 

Sposób odżywiania w najwcześniejszym etapie życia ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Organizm małego dziecka jest szczególnie wrażliwy, dlatego tak istotne jest, aby dbać o jakość podawanych posiłków. Warto wybierać produkty z certyfikatem ekologicznym (takie jak np. produkty HiPP BIO) – nie zawierają one składników modyfikowanych genetycznie i podlegają jeszcze bardziej surowym wymogom niż konwencjonalna żywność, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje dziecko otrzyma to, co najlepsze z natury. Produkty ekologiczne rozpoznasz po specjalnym oznaczeniu na etykiecie – jest nim tzw. unijne logo rolnictwa ekologicznego, przedstawiające liść ułożony z gwiazdek na zielonym tle. 

Jadłospis maluszka nie musi być nudny 

Obecnie rodzice mają do wyboru szereg gotowych dań dla niemowląt, przeznaczonych na różne etapy rozszerzania diety. To doskonałe i praktyczne rozwiązanie, które pozwala wzbogacić menu maluszka o nowe smaki, dając jednocześnie pewność, że produkt jest dopasowany do wieku i potrzeb dziecka oraz jest zgodny z zaleceniami żywieniowymi przewidzianych na dany etap rozwoju. To także możliwość podania dziecku dań inspirowanych potrawami z innych krajów, dzięki czemu maluszek oswaja się z nowymi smakami, a rozszerzanie diety i urozmaicanie jadłospisu stają się wspaniałą przygodą. 

Bogactwo włoskich smaków 

Specjalnie z myślą o starszych niemowlętach HiPP przygotował nową linię ekologicznych dań w prawdziwie włoskim stylu. Dania Pasta Bambini to trzy pełnowartościowe, smakowite obiadki bez mięsa, z dużym udziałem warzyw, na bazie włoskich makaronów: Spaghetti z pomidorami i mozzarellą BIO po 7. miesiącu oraz Tagliatelle w sosie szpinakowo-serowym BIO i Rigatoni Napoli BIO po 11. miesiącu. Dania mają postać delikatnych przecierów z wyczuwalnymi cząstkami makaronu, które wspierają naukę gryzienia. Zawierają kwas alfa-linolenowy (ALA) z grupy Omega-3, który jest ważny dla rozwoju mózgu i komórek nerwowych. Dania z serii Pasta Bambini to podróż do krainy włoskich smaków, która z pewnością uatrakcyjni jadłospis małego smakosza – oprócz tego, to także porcja wartościowych warzyw, których nie powinno zabraknąć w diecie najmłodszych.