Rozstępom w ciąży powiedz stanowcze nie!

Zwiększają elastyczność skóry i jej odporność na rozciąganie, pozwalają utrzymać ją w dobrej kondycji w ciąży i po porodzie, zmniejszają widoczność już istniejących rozstępów i hamują powstawanie nowych – specjalistyczne kremy, masła oraz oliwki. To doskonała broń w walce z rozstępami.

czytaj dalej »

ABC suplementacji w ciąży

Każdy z nas słyszał, że przyszła mama musi jeść za dwoje. To mit! Ciężarna je dla dwojga, a jej właściwa dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania mamy i dziecka. Wraz z brzuszkiem rośnie zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały, które trudno zaspokoić tylko za pomocą zbilansowanej diety. Na szczęście na ratunek przychodzą suplementy dla ciężarnych.

czytaj dalej »

Termin porodu

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadaje sobie kobieta, która właśnie zaszła w ciążę, jest to, ile trwa ciąża i kiedy ma się spodziewać porodu.

czytaj dalej »

Jak zadbać o siebie w połogu?

Połóg to okres 6 tygodni po porodzie, w którym w organizmie kobiety cofają się zmiany spowodowane ciążą i porodem oraz rozpoczyna się laktacja.

czytaj dalej »

Powrót do współżycia seksualnego po porodzie

Rekomendacje określają czas, jaki powinien minąć od porodu do podjęcia współżycia seksualnego na około 6 tygodni. Po tym czasie kobieta powinna udać się do ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystkie tkanki są prawidłowo zagojone.

czytaj dalej »

Odżywianie kobiety w ciąży

Właściwe odżywienie kobiety ciężarnej jest jednym z najważniejszych czynników warunkującym właściwe wzrastanie i rozwój płodu.

czytaj dalej »

Tokofobia-chorobliwy lęk przed porodem

Bywa on powiązany z dodatkowymi objawami psychosomatycznymi, na przykład z koszmarami sennymi, niepokojem, niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych...

czytaj dalej »

Bezpieczeństwo porodu

Na bezpieczeństwo porodu składa się kilka czynników: stan zdrowia kobiety, miejsce porodu i czuwający fachowiec. Przenikają się one wzajemnie i często jeden warunkuje drugi. Zdrowie kobiety i przebieg ciąży ma decydujące znaczenie przy wyborze miejsca porodu (dom czy szpital) i osoby sprawującej opiekę (położna czy lekarz). 

czytaj dalej »

Gaz rozweselający w porodzie

  Od kilku lat, jako jedną z metod łagodzenia bólu porodowego, stosuje się mieszaninę podtlenku azotu z tlenem, czyli gaz rozweselający. 

czytaj dalej »

Ciąża medycznie chroniona

Ciąża jest stanem fizjologicznym, a opieka lekarza ma na celu nadzorowanie, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy nie występują sytuacje, w których należy wdrożyć leczenie. 

czytaj dalej »