6 sposobów na dobrą pamięć i koncentrację dziecka

Dobra pamięć i koncentracja to klucz do sukcesu w nauce. Podpowiadamy, jak skutecznie je stymulować.

czytaj dalej »

Na stres przedszkolaka i ucznia najlepsza przytulanka

Wrzesień to nie jest spokojny czas dla przedszkolaków, uczniów i ich rodziców. Są sposoby, aby był mniej stresujący, niż się obawialiśmy.

czytaj dalej »

Opieka naprzemienna, czyli rodzice rozstani

Aby opieka naprzemienna była dobrem dziecka, rodzice winni wykazać dojrzałość społeczną, gotowość do pójścia na kompromis i wysoką kulturę osobistą. Bez takiego porozumienia dziecko staje się obiektem przetargów, dalszej walki i realizacji osobistych celów rodziców.

czytaj dalej »

Drabinki, huśtawki, karuzela, czyli plac zabaw dla malca

Dzieci mają wrodzoną potrzebę ruchu, dlatego każde zdrowe i prawidłowo rozwijające się dziecko będzie chciało się kręcić, skakać, biegać, tańczyć itd. W ten sposób przez pierwsze lata życia ma ono wspaniałą szansę, poprzez zabawę i pierwsze próby z rozmaitymi sportami, zdobyć umiejętności i cechy potrzebne na całe życie. Ale nade wszystko różne formy ruchu to jedyna, skuteczna i sensowna forma promocji zdrowia i profilaktyki wad postawy. Podstawową rzeczą, którą warto zrobić, aby zachęcić dziecko do ruchu, to nie utrudniać mu tego i spędzać aktywnie wspólny czas.

czytaj dalej »

Mamo, tato pobudka

Wystarczy porozmawiać ze znajomymi matkami, by potwierdziło się, że problem bardzo wczesnych porannych pobudek jest wszechobecny i bardzo trudny do rozwiązania. Czy wasz maluch też budzi się około 5 rano i ciężko go z powrotem uśpić, mimo że go karmicie? Poniżej kilka powodów, dla których dziecko może się tak wcześnie rano budzić i jak możecie temu zaradzić.

czytaj dalej »

Komunikacja werbalna z niemowlakiem

Komunikacja to proces polegający na wzajemnej wymianie informacji między ludźmi. Obywa się ona zwykle na dwa sposoby: poprzez słowną wymianę informacji oraz obserwując zachowania innych.

czytaj dalej »

Ruch i jego dobroczynny wpływ na rozwój fizyczny przedszkolaka

Każdy fizjoterapeuta wie, że dzieci mają wrodzoną potrzebę ruchu. Zdrowe, prawidłowo rozwijające się dziecko będzie chciało się kręcić, biegać, skakać, wspinać się, zwisać, tańczyć… Byłoby cudownie, gdyby tej ciekawości i radości, tego zamiłowania do spontanicznego ruchu nikt w dziecku nie zgasił.

czytaj dalej »

Emocjonalność, a temperament dziecka

Dlaczego jedne dzieci są „żywymi srebrami”, a inne ślimaczo podchodzą do życia? Przeczytaj, co wpływa na ich zachowanie i jak możesz pomóc.

czytaj dalej »

Rysuję, maluję, układam, czyli potrzeba aktywności przedszkolaka

Obserwując dziecko w wieku przedszkolnym, często odnosimy wrażenie, że jest ono w nieustannym ruchu. Nawet zachęcane do odpoczynku tylko na chwilę przerywa aktywność, by za moment znów znaleźć sobie jakieś zajęcie. Niejednokrotnie rodzic, widząc ustawiczną działalność swojej pociechy, martwi się czy dziecko nie cierpi na nadruchliwość, nadpobudliwość, modne ostatnio ADHD… Tymczasem działania takie wynikają zazwyczaj z naturalnej dla dziecka potrzeby aktywności.

czytaj dalej »

Pełny brzuszek przed snem

Jest dużo teorii na temat karmienia dzieci przed lub po drzemce. Jak jest naprawdę? Postaramy się rozwiać kilka wątpliwości i wyjaśnić, o co chodzi z tym karmieniem przed lub po drzemce.

czytaj dalej »