Na stres przedszkolaka i ucznia najlepsza przytulanka

Wrzesień to nie jest spokojny czas dla przedszkolaków, uczniów i ich rodziców. Są sposoby, aby był mniej stresujący, niż się obawialiśmy.

czytaj dalej »

Drabinki, huśtawki, karuzela, czyli plac zabaw dla malca

Dzieci mają wrodzoną potrzebę ruchu, dlatego każde zdrowe i prawidłowo rozwijające się dziecko będzie chciało się kręcić, skakać, biegać, tańczyć itd. W ten sposób przez pierwsze lata życia ma ono wspaniałą szansę, poprzez zabawę i pierwsze próby z rozmaitymi sportami, zdobyć umiejętności i cechy potrzebne na całe życie. Ale nade wszystko różne formy ruchu to jedyna, skuteczna i sensowna forma promocji zdrowia i profilaktyki wad postawy. Podstawową rzeczą, którą warto zrobić, aby zachęcić dziecko do ruchu, to nie utrudniać mu tego i spędzać aktywnie wspólny czas.

czytaj dalej »

Rysuję, maluję, układam, czyli potrzeba aktywności przedszkolaka

Obserwując dziecko w wieku przedszkolnym, często odnosimy wrażenie, że jest ono w nieustannym ruchu. Nawet zachęcane do odpoczynku tylko na chwilę przerywa aktywność, by za moment znów znaleźć sobie jakieś zajęcie. Niejednokrotnie rodzic, widząc ustawiczną działalność swojej pociechy, martwi się czy dziecko nie cierpi na nadruchliwość, nadpobudliwość, modne ostatnio ADHD… Tymczasem działania takie wynikają zazwyczaj z naturalnej dla dziecka potrzeby aktywności.

czytaj dalej »

Klocki - mądra zabawka

Jak podaje słownik języka polskiego klocki to zabawka dziecięca w formie różnokolorowych wielościanów, wykonana zazwyczaj z tworzywa sztucznego (najczęściej plastiku) bądź drewna. Korzystanie z tej zabawki sprawia, że dziecko doskonali swoje umiejętności manualne, pobudza kreatywność i wyobraźnię. 

czytaj dalej »

Na plaży fajnie jest!

Podczas urlopu nad morzem zwykle stawiamy z dzieckiem babki z piasku i budujemy zamki. Jednak plaża daje też wiele innych możliwości świetnej zabawy.  

czytaj dalej »

Ruszam... pobawić się

Czeka was bardzo pracowite półrocze. Dziecko ze stacjonarnego bobasa zamieni się we wszędobylskiego odkrywcę. Możesz zaproponować mu wiele atrakcyjnych zabaw, w które smyk zaangażuje się z całą swoją energią.

czytaj dalej »

Zgrane rodzeństwo

Starszy brat czy starsza siostra mogą być znakomitymi towarzyszami zabaw malucha, troskliwymi i pomysłowymi. Warto zachęcać ich do spędzania czasu z młodszym rodzeństwem, ale tak, aby nie poczuli się przytłoczeni obowiązkami i obarczeni nadmierną odpowiedzialnością.

czytaj dalej »

Szkrab poznaje świat

Jeszcze nie tak dawno uważano, że niemowlę niewiele widzi, słabo słyszy i powinno przesypiać całe dnie. Dziś wiemy, że mały człowiek podczas codziennych zabaw znakomicie się rozwija.

czytaj dalej »

Zabawy z pięciomiesięcznym niemowlęciem

Aby odpowiednio bawić się z tak małym dzieckiem, musimy poznać i wiedzieć, na jakim etapie jest jego rozwój psychofizyczny. To bardzo ważne, by wprowadzać zabawy, które nie są za łatwe dla malucha (powinny go rozwijać), i nie są za trudne (by nie zrobiły mu krzywdy).

czytaj dalej »

Poczytaj mi, mamo... i tato!

Cała Polska czyta dzieciom! Trudno dziś znaleźć osobę, która nie słyszała o tej akcji. Niestety, znacznie łatwiej spotkać taką, która ją lekceważy.

czytaj dalej »