Wróć do wszystkich inspiracji

Czyszczenie butów: 5 sposobów, by długo służyły

Czyszczenie butów: 5 sposobów, by długo służyły

Nawet najmodniejsze, tracą urok. Regularne czyszczenie butów, pastowanie i prawidłowe przechowywanie pomoże im zachować wygląd. Zobacz, jak czyścić buty!

1. Czyszczenie butów: wilgotna szmatka

Czyszczenie butów zacznij od wyjęcia sznurówek, a potem wilgotną szmatką oczyść buty z kurzu i brudu – nie zapomnij o szczelinach przy podeszwie i języku. Zanim założysz, poczekaj, aż zupełnie wyschną.

2. Pastowanie: dobra pasta do butów

Po czyszczeniu butów z kurzu czas na pastowanie. Rozprowadź pastę do butów za pomocą szczoteczki z małą główką. Zacznij od czubka, a potem w kierunku obcasa rozsmaruj pastę do butów na całej powierzchni cholewki. Wykonuj koliste ruchy w prawo, lewo, w górę i w dół. Odstaw obuwie na kilka minut, by pasta do butów wyschła. Nałóż drugą warstwę pasty do butów. Pamiętaj o języku, miejscach z dziurkami na sznurowadła i szparach, gdzie skóra łączy się z podeszwą.

3. Polerowanie: daj butom połysk

Aby buty błyszczały, wypoleruj je miękką szmatką, specjalną rękawicą albo szczotką z długim włosiem.

4. Zapobieganie: impregnat do butów

Przed pierwszym wyjściem w nowych butach użyj impregnatu do butów. Tworzy on niewidoczną warstewkę, która chroni przed kurzem i wodą, ale nie blokuje przepływu powietrza. Impregnatu do butów należy używać do każdego rodzaj obuwia: ze skóry licowej (czyli skóry zewnętrznej), zamszowej (wewnętrznej), nubuku (z krótkim włosiem) i trekkingowe.

5. Przechowywanie butów: daleko od kaloryfera

Zamoczone buty najlepiej wysuszyć, wkładając do środka gazetę albo papierowy ręcznik (dobrze wchłaniają wodę). Nigdy nie susz obuwia blisko kaloryfera, bo się but odkształci. Skórzane buty przechowuj na drewnianych prawidłach, unikniesz zagięć i pęknięć.

Jak wyczyścić zamszowe buty

Zamsz jest ładny, ale czyszczenie butów z niego zrobionych jest trudne. To skóra podatna na zabrudzenia i zniszczenia, a bardzo oporna na czyszczenie. Lepiej więc zamszowych butów nie zakładać, gdy na dworze jest mokro.

Do czyszczenia butów lekko zabrudzonych przyda się szczotka z gumowymi wypustkami (w czasie przecierania włoski meszku podnoszą się, skóra się odświeża, a brud znika). Do czyszczenia butów mocniej zabrudzonych i poplamionych użyj szczoteczki oraz pianki do czyszczenia zamszu i nubuku. Po takim praniu buty muszą wyschnąć w prawidłach. Po czyszczeniu butów użyj impregnatu.

Do odświeżenia koloru zamszu przyda ci się pasta w płynie. Producenci oferują kilkadziesiąt barw – na pewno znajdziesz tę zbliżoną do odcienia butów.

Tekst: Hanna Rogala