Wróć do wszystkich inspiracji

Do boju! Walka z trądzikiem

Do boju! Walka z trądzikiem

Trądzik bywa zmorą młodości. Wymaga właściwej pielęgnacji, a czasem również specjalistycznego leczenia.

Pierwsze niedoskonałości cery pojawiają się zwykle na początku okresu dojrzewania, gdy do akcji wkraczają hormony płciowe. Ale nie one są winne. Trądzik młodzieńczy nie jest zaburzeniem hormonalnym, tylko chorobą skóry – dotyczy gruczołów łojowych i poziomu ich wrażliwości na działanie hormonów. Gruczoły mogą nadmiernie reagować na zupełnie prawidłowy poziom hormonów.

Zaburzenie polega na wytwarzaniu zbyt dużej ilości sebum, powodując rozszerzenie się i zapchanie ujść porów skóry. W efekcie powstają zaskórniki w postaci białej kaszki lub czarnych wągrów – gdy wydzielina utleni się w kontakcie z powietrzem. Taki trądzik  można dość łatwo opanować, dobierając odpowiednią pielęgnację domową. W przypadku zmian zapalnych – ropnych wyprysków lub cyst – konieczne jest leczenie u dermatologa.

Przejściowe problemy  

Trądzik młodzieńczy zwykle pojawia się około 13. roku życia i trwa od pół roku do około czterech lat. Niestety czasem problem przeciąga się do 24. roku życia. Jeśli niedoskonałości skóry pojawiają się jeszcze później, mówimy wówczas o trądziku dorosłych, który ma nieco inne przyczyny.

Bez względu na to, kiedy trądzik się pojawi, nie należy czekać, aż dolegliwość sama minie. Nie dość, że jest zmorą okresu dojrzewania i często działa destrukcyjnie na psychikę, powodując kompleksy i rujnując poczucie własnej wartości, to może pozostawić szpecące przebarwienia i blizny. Dlatego w każdym przypadku problem należy skonsultować z lekarzem oraz poważnie podejść do kwestii pielęgnacji.

Myj

Podstawą jest dokładne oczyszczanie skóry trądzikowej oraz hamowanie nadmiernego wydzielania sebum. Podczas mycia ze skóry muszą zostać usunięte wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar łoju, ale jednocześnie nie może dojść do przesuszenia cery. Całkowite pozbawienie naskórka ochronnej lipidowej warstewki (np. przez użycie zbyt wysuszającego środka) spowoduje, że gruczoły zaczną intensywniej pracować, produkując jeszcze więcej sebum. To błędne koło. Dlatego do oczyszczania cery tłustej i trądzikowej nadają się specjalistyczne preparaty do mycia twarzy z użyciem wody albo bez.

Złuszczaj

Ważną częścią domowej pielęgnacji cery trądzikowej są także pilingi, które usuwają zalegające martwe komórki zatykające ujścia gruczołów łojowych. W przypadku cery trądzikowej, która na ogół jest dość gruba, można stosować je dość często, kilka razy w tygodniu, a te myjące nawet codziennie. Mamy do wyboru pilingi ziarniste, z szorstkimi drobinami oraz chemiczne rozpuszczające wiązania między komórkami. Najczęściej bazują one na kwasach owocowych i mają jednocześnie działanie nawilżające, regulujące oraz antybakteryjne. Te występujące w domowych preparatach nie zrobią krzywdy, dodawane są w bezpiecznych stężeniach i nie powodują silnego złuszczania.

Tekst: Justyna Ślusarczyk