Mikrobiom (i mikrobiota) skóry to niewidoczna warstwa ochronna, która broni przed przedostawaniem się drobnoustrojów patogennych w jej głębsze warstwy i zapewnia odpowiednią równowagę (homeostazę) na powierzchni skóry.
Co prawda, gołym okiem nie można dostrzec mikrobioty, ale skóra potrafi wysyłać zauważalne sygnały, jeśli jej równowaga jest zaburzona. Jeśli odczuwasz nadmierną suchość, dyskomfort, zauważasz zaczerwienienia i pęknięcia, to wyraźny znak, że najwyższa pora zatroszczyć się o skórę trochę bardziej.
Co wpływa na mikrobiotę?
-
Pielęgnacja - jeśli traktujesz skórę zbyt agresywnie, możesz usunąć nie tylko warstwę złych drobnoustrojów, ale również naruszyć tą dobrą. Ważne jest także odpowiednie oczyszczanie i codzienna fotoprotekcja.
-
Czynniki zewnętrzne - wilgotność powietrza i temperatura,
-
Ekspozycja na promieniowanie UV - mikrobiota skóry nie lubi nadmiaru kąpieli słonecznych i długotrwałego przebywania na słońcu.
Uszkodzony mikrobiom – skutki
Jeśli warstwa obronna Twojej skóry zostanie naruszona, zapewne zmierzysz się z:
-
Stanami zapalnymi, które nie zawsze widoczne są od razu, a mogą ujawnić się nawet po kilku latach,
-
Wnikaniem zanieczyszczeń i drobnoustrojów do głębokich warstw skóry, a to nie wpływa korzystnie na organizm,
-
Nieskuteczną pielęgnacją - kosmetyki nakładane na skórę nie będą w stanie zadziałać w taki sposób, jak powinny.
Dlatego o mikrobiotę najlepiej zadbać kompleksowo: począwszy od diety, która wyrówna niedobory składników aż po włączenie suplementacji probiotykami. Należy też pamiętać o ograniczeniu spożycia produktów wysokoprzetworzonych. Drugi krok to odpowiednia pielęgnacja skóry.
Pre-, pro- i postbiotyki
Probiotyki to substancje, które odżywiają jelita i skórę i są pożywką dla dobrych bakterii. Postbiotyki to nieożywione mikroorganizmy lub ich składniki i to właśnie je najczęściej można spotkać w kosmetykach (np. w postaci fermentów). Prebiotyki wspomagają rozwój prawidłowej mikroflory.
Do kosmetyków najtrudniej jest wprowadzić probiotyki i dlatego najlepiej jest je aplikować "od środka" - dietą lub suplementacją. Aby mieć większą pewność, że probiotyki zadziałają w odpowiedni sposób, najlepiej jest się skonsultować z lekarzem, który określi rodzaj korzystnego szczepu.
Chcesz więcej? Posłuchaj całego odcinka podcastu z gościnnym udziałem dr Scury.