Wróć do wszystkich inspiracji

Mycie głowy - pierwszy krok do pięknych włosów

Mycie głowy - pierwszy krok do pięknych włosów

Czy wiesz, jak myć włosy i ich nie niszczyć? Co zrobić, aby się nie łamały i nie plątały? Czym i jak często? Odpowiednia technika i dobrze dobrane produkty to klucz do sukcesu. 

Czysta skóra

Mycie włosów – niby prosta sprawa. Tymczasem prawidłowe mycie włosów to tak naprawdę mycie skóry głowy. To na niej zbiera się sebum i wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli o nią odpowiednio nie zadbamy, zacznie swędzieć, może pojawić się łupież, a włosy przetłuszczać, a nawet wypadać. Jak więc myć?

 1. Szampon wylewaj na dłoń, lekko spień, a następnie nanieś na skórę głowy
 2. Przez 2 – 3 minuty delikatnie masuj skórę opuszkami palców lub – jeśli lubisz – masażerem
 3. Nie drap skóry, nie szarp włosów, nie trzyj pasm zebranych na czubku głowy

OK, ale jak myć włosy?

Jeśli prawidłowo myjesz skórę głowy, włosom wystarczy spływająca po nich piana – rozprowadź ją delikatnie po kosmykach i gotowe. Delikatnie, czyli bez szorowania. Po dokładnym spłukaniu szamponu, osusz włosy ręcznikiem i/lub turbanem, ale nie zawiązuj zbyt ciasno. Na tym etapie wszelkie pocieranie i szarpanie również jest zabronione.

Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała. Spłukiwanie szamponu można zakończyć nieco chłodniejszym strumieniem, co sprzyja domknięciu łusek włosa.

Na koniec czesanie – tu też ważna jest technika. Pamiętaj, że włosy rozczesujemy od dolnych pasm po wyższe. Wszelkie splątania rozczesujemy możliwie najdelikatniej, krótkimi ruchami. Jeśli masz większy problem z plątaniem, możesz rozczesywać włosy na mokro, koniecznie nakładając wcześniej odżywkę. Do tej techniki wybierz grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.

Czym myć włosy

Włosy myj szamponem dobranym przede wszystkim do rodzaju skóry głowy. Porowatość czy potrzeby włosów to sprawa drugorzędna. Szampon ma myć, a nie pielęgnować – od tego są maska i odżywka. Pamiętaj, że gdy skóra głowy zaczyna swędzieć, przeważnie jest przesuszona. Wtedy sięgaj po produkty nawilżające. Gdy pojawia się łupież, nie bój się szamponów przeciwłupieżowych.

Więcej nie znaczy lepiej, a więcej piany nie oznacza lepszego mycia. Naturalne szampony pienią się słabiej, a przecież też myją! Z reguły do umycia włosów wystarcza ilość odpowiadająca pojemności łyżki stołowej.

Jeśli Twoje włosy są bardzo zniszczone, możesz spróbować myć je odżywką lub maską. To produkty pielęgnacyjne, ale zawierają także delikatne substancje myjące. Ta metoda sprawdzi się jednak doraźnie, aby szybko poprawić kondycję włosa. Bo o ile kosmyki staną się gładsze, błyszczące i bardziej miękkie, o tyle skóra głowy może mówić „dość”. Będzie jej po prostu brakować solidnego oczyszczenia.

Zobacz wszystkie nasze szampony do włosów!

Jak często myć włosy?

Codzienne mycie włosów to błąd? Może co drugi dzień albo raz w tygodniu? Zasada jest jedna – głowę myjemy tak często, jak tego potrzebujemy. Gdy czujesz, że skóra głowy jest nieświeża, a włosy stają się przyklapnięte – czas na mycie. Ważne jest to, aby przy codziennym myciu włosów stosować delikatniejsze szampony. Po te z silniejszymi detergentami, sięgaj co kilka dni (lub co 5-6 myć, jeśli nie myjesz głowy codziennie), aby gruntownie domyć skórę głowy i włosy.

Mycie włosów z internetu - OMO i metoda kubeczkowa

Jeśli włosomaniactwo nie jest dla Ciebie obcym pojęciem, na pewno słyszałaś o kubeczkowej metodzie mycia włosów oraz o OMO. Na czym polegają?

Metoda kubeczkowa

 1. Wlej do pojemniczka niewielką ilość szamponu
 2. Dolej ciepłej wody do ok. 1/3 wysokości pojemnika
 3. Wstrząśnij energicznie aż wytworzy się piana
 4. Nanieś pianę na skórę głowy i delikatnie masuj

Ta metoda jest polecana osobom ze szczególnie wrażliwą skórą głowy. Do mycia używamy gotowej piany, więc skóra nie ma kontaktu z nierozcieńczonym szamponem.

Metoda OMO

 1. Zwilż włosy, rozczesz i nałóż odżywkę – nie spłukuj
 2. Umyj skórę głowy i włosy szamponem
 3. Pozwól pianie spływać po pasmach – delikatnie wgnieć ją we włosy
 4. Spłucz dokładnie
 5. Nałóż drugą odżywkę

Ta metoda polecana jest posiadaczkom włosów wysokoporowatych, suchych, zniszczonych, rozjaśnianych.

Przydatne produkty

Zobacz wszystkie nasze akcesoria do włosów :)