Czesanie może stymulować pracę gruczołów łojowych znajdujących się w skórze głowy. Jeśli mają tendencję do nadprodukcji sebum, to dodatkowy masaż szczotką może wzmagać ten proces, przez co włosy będą szybciej traciły świeżość.
Od czesania wypadają włosy. Prawda czy fałsz?

Jak szczotkowanie wpływa na stan włosów? Czy to prawda, że długie czesanie potrafi rozprostować włosy albo sprawia, że wypada ich więcej? Co się dzieje z włosami, jeśli ściąga się je gumką tak ciasno, jak kiedyś talię gorsetem? Czy rodzaj szczotki powinien być kompatybilny z rodzajem włosów, czy można złapać za pierwszą lepszą z brzegu, bo podobno pierwsza myśl jest najlepsza?
Rozwiewamy wątpliwości, rozterki i internetowe mity. Albo fakty. Zresztą, czytaj dalej :)


Czesanie może jedynie przyspieszyć usunięcie tych włosów, które i tak by wypadły. Związane jest to z naturalnym cyklem życia włosa, który ostatecznie wypada, aby ustąpić miejsca nowemu. Ważny jest jednak sposób czesania - jeśli będziesz robić to zbyt agresywnie, możesz wyszarpywać sobie włosy lub doprowadzić do złamań. Dlatego delikatne czesanie + odpowiednia szczotka to najlepsze połączenie w trosce o włosy :)

Najlepsze są drewniane szczotki z naturalnym włosiem lub delikatnymi, miękkimi ‘igiełkami’. Grzebień też jest OK pod warunkiem, że jego zęby mają idealnie gładką powierzchnię. Jeżeli jesteś posiadaczką włosów kręconych lub z tendencją do plątania, wybierz grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Jeśli czujesz, że szczotka czy grzebień szarpią, wypróbuj inny. Szkoda niszczyć kosmyki.

Może Ci się tak wydawać, bo są... długie. To tylko złudzenie, że znajdujesz ich więcej na szczotce. Wypadanie włosów wcale nie zależy od ich długości, a od wielu naprawdę różnych czynników np.: dieta, hormony, stres, twarda woda, nieodpowiednia pielęgnacja itp. Jeśli obawiasz się nadmiernego wypadania przy zapuszczaniu włosów, możesz zawsze wspomóc się wcierką do skóry głowy, która dodatkowo wzmocni cebulki.

Jeśli będziesz często nosić ciasne koki, kucyki lub inne upięcia, które mocno ściskają czy ciągną włosy, może to doprowadzić do osłabienia cebulek. Tym samym, włosy stają się bardziej podatne na wypadanie. Jeśli wiązać, to najlepiej frotką bez metalowych elementów i z lekkim luzem :)

Gdyby tak było, nikt nie wpadłby na stosowanie prostownicy 😊 Nie ma takiej opcji, chociaż jest też druga strona medalu 😊 Odpowiednia pielęgnacja, np. olejki lub silikonowe sera mogą pięknie dociążyć włosy i pomóc w uzyskaniu efektu tafli. Uważaj jednak na ilość kosmetyku – zapewne nie chcesz przetłuścić kosmyków, a jedynie je wygładzić.
Zaskoczyło Cię coś? To tylko mała porcja faktów i mitów, z którymi się rozprawiamy. Jeśli masz ochotę na kolejne, to sprawdź jeszcze, jak to jest z myciem włosów i skóry głowy 😊