Peeling do twarzy - wszystko, co musisz wiedzieć

13.09.2023

Złuszczanie martwego naskórka to ważny element pielęgnacji, o którym warto pamiętać. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni preparat do typu cery, znajdź kosmetyk najlepszy dla siebie oraz poznaj recepturę na domowy peeling.

Peeling na twarz - kluczowy etap twojej pielęgnacji

Dobry peeling do twarzy:

  • odżywia i wygładza skórę,

  • usuwa martwe komórki naskórka,

  • działa nawilżająco,

  • rozjaśnia cerę i poprawia koloryt,

  • stymuluje odnowę komórkową, a w rezultacie opóźnia procesy starzenia.

Jeśli dalej zastanawiasz się, czy peeling jest tym, czego potrzebujesz w swojej kosmetyczce, nie zwlekaj dłużej! Pamiętaj, że produkty do mycia twarzy, choć usuwają zanieczyszczenia z powierzchni skóry, nie wystarczą. To właśnie peelingi pomogą ci pozbyć się martwych komórek naskórka, a tym samym oczyszczą pory. To tak, jakby twoja skóra ponownie mogła wziąć długi, głęboki oddech.

Rodzaje peelingów - czym się różnią?

Peeling enzymatyczny, mechaniczny czy kwasowy? Dobór odpowiedniego preparatu do rodzaju cery potrafi spędzać sen z powiek niejednej urodomaniaczce. Ale spokojnie – chętnie pomożemy ci podjąć decyzję. Musisz wiedzieć, że dobrego peelingu potrzebuje zarówno cera wrażliwa, sucha, tłusta i mieszana – pytanie brzmi: jak znaleźć produkt idealny dla ciebie?

Znane i lubiane peelingi mechaniczne

Chcesz usunąć martwy naskórek w ekspresowym tempie? Sięgnij po peeling mechaniczny, który posiada w sobie złuszczające drobinki. Możesz w nim znaleźć naturalne składniki – zmieloną kawę, rozdrobnione pestki owoców, cukier czy płatki owsiane. Polubi go cera normalna i tłusta. Osoby posiadające skórę wrażliwą powinny rozważyć inny rodzaj, aby nie narazić jej na nadmierne podrażnienia. Peeling mechaniczny nakładaj okrężnymi ruchami. Według zaleceń producenta, możesz pozostawić go na twarzy przez chwilę lub zmyć od razu, najlepiej letnią wodą. Po tak wykonanym peelingu nie zapomnij o nawilżeniu i ukojeniu – na przykład maseczce, o której przeczytasz w tym artykule.

Jak działają peelingi enzymatyczne?

Peeling enzymatyczny do twarzy jest polecany dla każdego rodzaju cery, dobra wiadomość brzmi: polubi go nawet skóra wrażliwa! W jego składzie znajdziesz głównie roślinne enzymy. To produkt, który nadzwyczaj delikatnie rozpuszcza martwy naskórek i nie wymaga pocierania. Omijając okolice oczu, nałóż go na lekko wilgotną skórę twarzy i pozostaw na kilka chwil, zgodnie z czasem zalecanym przez producenta. Peeling zmyj letnią wodą, by cieszyć się efektem świeżości.

Peelingi kwasowe - dla kogo?

Jeśli nie peelingi enzymatyczne i mechaniczne, to może… kwasowe? Zaliczane do peelingów chemicznych, najskuteczniej złuszczają skórę, lecz – co się z tym wiąże – przy ich stosowaniu powinnaś zachować kilka ważnych zasad. Zawartość kwasów, takich jak między innymi kwas hialuronowy, migdałowy, mlekowy czy glikolowy w peelingach potrafi sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Pod wpływem ich działania następuje silne złuszczanie naskórka, dlatego przed zastosowaniem peelingu dokładnie zapoznaj się ze sposobem użycia na opakowaniu. Bezpośrednio po zabiegu twoja skóra może być zaczerwieniona, a dzień później lekko przesuszona – to normalne. Po kuracji peelingami kwasowymi unikaj silnych substancji aktywnych i retinolu. Peelingi kwasowe poleca się każdemu typowi skóry, z zastrzeżeniem, że kwasy – podobnie jak rodzaje cer – różnią się, więc należy je odpowiednio dobrać.

Uśmiechnięta kobieta przy lustrze wykonuje peeling skóry twarzy

Domowy peeling do twarzy - zrób to sama!

Co powiesz na domowe peelingi do twarzy? Sięgnij po brązowy cukier lub kawę, by po chwili cieszyć się efektem gładkiej, odżywionej buzi. Domowy dobry peeling usunie martwe komórki i poprawi koloryt skóry, a jego wykonanie jest bardzo proste.

Peeling z brązowego cukru

Potrzebujesz:

  • łyżki brązowego cukru,

  • łyżeczki miodu,

  • łyżeczki oliwy z oliwek.

Opcjonalnie: zetrzyj skórkę z jednej pomarańczy, by dodać ją do swojej mikstury. Przyznaj, że jest to połączenie idealne, szczególnie, gdy mówimy o zimowej pielęgnacji.

Jak stosować peeling cukrowy? Wszystkie składniki zmieszaj ze sobą i delikatnie, okrężnymi ruchami, nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Jeśli twoja skóra nie toleruje peelingów mechanicznych, pozostaw go na kilkanaście minut i unikaj pocierania. Peeling zmyj ciepłą wodą i nałóż krem nawilżający.

Najprostszy peeling kawowy

Alternatywą dla peelingu z brązowego cukru będzie peeling kawowy. Polubi go szczególnie cera tłusta, mieszana i skłonna do przebarwień (stosuj go zawsze, gdy chcesz poprawić jej koloryt!). Bogata w przeciwutleniacze kofeina dodatkowo ją ujędrni. Dobra wiadomość - peelingu kawowego nie muszą unikać nawet posiadaczki skóry wrażliwej. Po prostu, wzorem peelingu enzymatycznego, nałóż go na skórę i odczekaj przez moment.

Potrzebujesz:

  • łyżki fusów, na przykład po porannej kawie,

  • kilku kropli oliwy z oliwek, a jeśli masz odrobinę więcej czasu – startą skórkę pomarańczy.

Składniki mieszamy… i gotowe!

Jak stosować peeling kawowy? Podczas kąpieli nałóż go na zwilżoną skórę twarzy. W zależności od potrzeb i typu cery, wykonaj delikatny masaż lub zupełnie z niego zrezygnuj. Zauważ, że twój kosmetyk DIY, niczym peelingi mechaniczne z drogeryjnej półki, równie dobrze usuwa martwy naskórek oraz odżywia skórę, pozostawiając ją jędrną oraz gładką.

Maseczka po peelingu dla ukojenia skóry

Peelingi do twarzy to dla ciebie pestka – już wiesz o nich wszystko, co pozwoli ci zacząć przygodę z regularnym złuszczaniem naskórka w swojej pielęgnacji. Ale jest jeszcze jedna rzecz – nie zapomnij o maseczce!

Po zabiegu twoja skóra może być lekko podrażniona i zaczerwieniona – obojętnie, czy użyłaś peelingu kwasowego, enzymatycznego, czy mechanicznego. Taka reakcja nie powinna budzić zaskoczenia, pod warunkiem, że utrzymuje się  stosunkowo krótko oraz nie łączy z innymi niepokojącymi objawami. Tym, co pomoże ukoić cerę po intensywnym złuszczaniu będzie maseczka. Możesz wybrać ją z naszej oferty lub wykonać w domu. Jak? To proste! Zmieszaj łyżeczkę jogurtu naturalnego z odrobiną miodu. Tak przyrządzoną miksturę nałóż na buzię po peelingu.

Ciesz się wygładzoną, oczyszczoną cerą i koniecznie umieść domowe SPA złuszczające w swoim pielęgnacyjnym kalendarzu. Obserwuj, jak z każdym tygodniem twoja skóra promienieje coraz bardziej! Peelingów do twarzy szukaj na półce w swojej ulubionej drogerii.

peeling
Kategorie