Wróć do wszystkich inspiracji

Pielęgnacja włosów: bio i tech, czyli wszystko dla urody

Pielęgnacja włosów: bio i tech, czyli wszystko dla urody

W pielęgnacji włosów często wybieramy naturalne kosmetyki do włosów. Ale składniki laboratoryjne też są dobre dla włosów. Sprawdź, czego szukać na etykietach!

Coraz więcej z nas sięga po naturalne kosmetyki do włosów, czyli takie, których składniki pochodzą z upraw organicznych, są biodegradowalne, zrobione z poszanowaniem środowiska. Wybierając produkty w drogerii, zwracamy uwagę na opakowania – najlepiej, jeśli są z materiałów z recyklingu i same nadają się do przetworzenia.

Na etykietach kosmetyków do pielęgnacji włosów znajdziemy też dobroczynne dla nas składniki stworzone przez człowieka. Nie musisz się ich obawiać, są bezpieczne.

Pielęgnacja włosów: natura i technologie w służbie urody

W produktach do pielęgnacji włosów znaleźć możesz składniki pochodzące z dwóch światów:

 • natury – znanej od lat
 • nowoczesnych technologii, wprowadzających innowacyjne rozwiązania.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie składników do pielęgnacji włosów, które pomoże ci w rozeznaniu się w tajemniczych nazwach i ułatwi wybór tych, które sprawią, że będziesz mieć zdrowe, lśniące i piękne włosy. Dzięki niej trafniej wybierzesz coś dla siebie spośród naturalnych kosmetyków do włosów i spośród tych, które wykorzystują najnowsze technologie.

Pielęgnacji włosów: sprawdź, czego mogą potrzebować twoje włosy

1. Ochrona, połysk wygładzenie. Cel: stworzenie wokół włosa ochronnego filmu.
Składniki ważne w pielęgnacji włosów:

 • Natura : oleje, np. z awokado, baobabu, moringa, kokosowy, i masła roślinne, np. shea. Te składniki znajdziejsz w naturalnych kosmetykach do włosów.
 • Technologia: inulina, kationowe kondycjonery włosów, np. polyquaternium-10 i quaternium-87.

2. Nawilżenie, ukojenie. Cel: łagodzenie podrażnień skóry głowy i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.
Składniki ważne w pielęgnacji włosów:

 • Natura: sok z aloesu, miód, mleczko pszczele, skrobia ziemniaczana, ekstrakty z alg.
 • Technologia: aminokwasy, mocznik i PCA, które wchodzą w skład NMF (naturalnego czynnika nawilżającego), oraz betaina i kompleksy cukrowe, np. sorbitol, erytrol.

3. Wzmocnienie, pobudzenie. Cel: poprawienie mikrokrążenia i stymulacja wzrostu nowych włosów.
Składniki ważne w pielęgnacji włosów:

 • Natura: kofeina, ekstrakty: z nasion kozieradki, skrzypu polnego, pokrzywy zwyczajnej, z żeń-szenia, z kory i nasion kakaowca.
 • Technologia: arginina, retinol, peptydy biomimetyczne, np. oligopeptide-24, copper tripeptide-1.

Pielęgnacja włosów: jakich składników szukać w kosmetykach do codziennej pielęgnacji

Pielęgnacja włosów: ODBUDOWA

 • Ceramidy. Można porównać je do cementu, którym zlepione są cegiełki. We włosach ceramidy uszczelniają rogowe płytki, wypełniają uszkodzenia i ubytki powstające na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak np. szkodliwe promieniowanie UV, czy koloryzacja włosów. Dostarczanie ich jest ważne również dlatego, że wiążą i zatrzymują wodę. Odpowiadają więc za sprężystość, elastyczność i nawilżenie włosów.
 • Keratyna. To białko będące podstawowym budulcem włosa, wpływa na jego strukturę i kształt. Składnik ten odpowiada za elastyczność i mechaniczną wytrzymałość włosa (np. podczas czesania, suszenia). Kiedy włosy mają odpowiedni poziom keratyny, są zdrowe i lśniące. Kosmetyki zawierają dokładnie hydrolizaty keratyny, gdyż tylko pod taką postacią jej cząsteczki mogą wypełnić braki w keratynowej strukturze włosa.

Pielęgnacja włosów: NAWILŻANIE

 • Gliceryna. Ma zdolność do zatrzymywania wody we włosach, a odpowiednie nawilżenie to podstawa utrzymania ich w dobrej kondycji.
 • Aloes. Dzięki zawartości cukrów prostych i pektyny ma możliwość przyciągania i magazynowania wilgoci, co sprzyja pielęgnacji włosów suchych, zwłaszcza latem, kiedy włosy narażone są na promieniowanie słoneczne.

Pielęgnacja włosów: BLASK

 • Prowitamina B5 (D-pantenol). Dzięki niej włosy błyszczą. Dlaczego? Bo tworzy film ochronny otaczający włos, przez co łuska jest bardziej wygładzona, a co za tym idzie, lepiej odbija światło.
 • Oleje, np. jojoba, z awokado. Oleje dyscyplinują włosy poprzez domykanie łusek, dzięki temu włosy stają się wygładzone, lepiej się rozczesują i układają. Zawarte w nich dobroczynne składniki odżywiają strukturę włosa.

Wypróbuj