Pielęgnacja włosów - fakty i mity

01.03.2023

Próbowałaś kiedyś zostać włosomaniaczką? A może po prostu szukałaś informacji o świadomej pielęgnacji włosów, żeby Twoje kosmyki dostały energii co najmniej tak jak Ty po kawie? Wiadomo, w Internecie można znaleźć wszystko. Ale równie dobrze w tym wszystkim można się pogubić. No to rozprawiamy się z najbardziej popularnymi faktami i mitami, jakie krążą wokół włosów. Sprawdź, ile z nich znasz i jak jest naprawdę :) 

cz_ste_mycie_w_os_w_szkodzi.png

Myj tak często jak potrzebujesz – nawet codziennie. Skup się jednak na skórze głowy, a nie na włosach na długości - pasma oczyści spływająca po nich piana. Zapomnij o tarciu i intensywnym masowaniu kosmyków. 

d_ugie_w_osy_to_wi_cej_szamponu.png

Szampon służy do mycia skóry głowy, nie włosów, dlatego ilość jaką nakładasz będzie ta sama, niezależnie od tego, czy kosmyki sięgają ramion, łopatek czy talii.   Wystarczy, jeśli użyjesz mniej więcej tyle, ile zmieści się na łyżeczce, a jak lubisz dużo piany, spieniaj szampon w kubeczku.  

mocny_szampon_niszczy_w_osy.png

Jeśli będziesz zbyt często stosować mocno oczyszczający szampon do skóry głowy, to rzeczywiście włosy na długości mogą stać się przesuszone i łamliwe. Co kilka myć będzie OK zwłaszcza, jeśli stosujesz produkty do stylizacji. Jeśli jednak wolisz mocno oczyszczające szampony i chcesz je stosować na co dzień, myj skórę głowy i włosy metodą OMO (odżywka zabezpiecza włosy na długości przed silnym działaniem szamponu). 

silikony_niszcz__w_osy.png

Co do silikonów, to one nie zniszczą włosów. Wręcz przeciwnie - wygładzają i dodają blasku. Pamiętaj tylko, że są różne rodzaje, a tajemnica tkwi w doborze odpowiedniego kosmetyku. 

szampon_trzeba_zostawi__na_w_osach___eby_zadzia_a_.png

Niby fakt, ale w zasadzie chodzi o to, aby przy drugim myciu pianę (a więc nie do końca szampon) na kilka minut pozostawić na skalpie i włosach na długości. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia i resztki kosmetyków rozpuszczą się i z łatwością zostaną usunięte.  

trzeba_spa__ze_zwi_zanymi_w_osami.png

Może nie trzeba, ale warto. Podczas snu włosy ocierają się o poduszkę, więc są narażone na uszkodzenia i plątanie. Jaka zatem fryzura do snu? Możesz wybrać luźny warkocz lub niską kitkę.  Włosy nie mogą być zbyt mocno ściśnięte, dlatego wybieraj szerokie, miękkie gumki bez plastikowych czy metalowych elementów. Jeśli mimo wszystko wolisz spać w rozpuszczonych włosach, rób tak śmiało. 

nie_mo_na_spa__z_mokrymi_w_osami.png

Absolutnie tego nie rób! Mokre włosy w kontakcie z ciepłą skórą głowy i rozgrzaną pościelą to idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów na skalpie. Z tego samego powodu trzymaj włosy w turbanie lub ręczniku maksymalnie kilka minut.  

w_osy_powinny_naturalnie_wyschn__.png

Wcale nie - zwłaszcza, gdy Twoje włosy są gęste, grube i schną długo (patrz punkt o spaniu z mokrymi włosami). Suszarka nie zniszczy Twoich włosów pod warunkiem, że użyjesz produktów do termoochrony, wybierzesz średnią, a nie najwyższą temperaturę, a suszenie zakończysz chłodnym strumieniem, który pomoże domknąć łuskę włosa. Ważne jest też to, aby suszarka była w ruchu – nie trzymaj jej ani zbyt blisko głowy, ani zbyt długo skierowanej na jedno pasmo. Najgorsze, co możesz zrobić swoim włosom, to zostawić do przeschnięcia, a potem dosuszać gorącym powietrzem. Łuska włosa jest już domknięta, a gorące powietrze sprawi, że woda zacznie gwałtownie odparowywać, rozrywając łuski.  

 

Masz ochotę na więcej pielęgnacyjnych treści? 

Koniecznie posłuchaj podcastu Wyjątkowy produkt, w którym rozmawiamy z ekspertkami m.in. o wcierkach do włosów, peelingach do skóry głowy i roli szamponu w pielęgnacji włosów.  

Kategorie