Wróć do wszystkich inspiracji

Rossmann apeluje: chroń się przed słońcem!

Rossmann apeluje: chroń się przed słońcem!

Przyszło lato, mocne słońce, upały. Oraz fala różnych wypowiedzi, komentarzy i artykułów o ochronie przed słońcem. Opinie są różne. Jedni uważają, że wygrzewanie się na słońcu to samo zdrowie, należy robić to jak najdłużej i jak najczęściej, bez żadnej ochrony. Inni, że słońca należy absolutnie unikać, bo zestarzejesz się w jeden dzień. Jak jest naprawdę? 

Rossmann troszczy się o swoich klientów i wycofuje ze sprzedaży kremy z filtrami poniżej 10 SPF. Apelujemy: chroń się przed słońcem!

I to w codziennym życiu, nie tylko na plaży. Tak naprawdę na działanie promieni słonecznych jesteśmy narażeni przez cały czas, nie tylko latem. Promienie ultrafioletowe docierają do nas nawet w pochmurny dzień, przenikają szyby, odbijają się od betonu, zimą od śniegu. Dlatego jeśli chcemy zachować zdrowie i urodę, powinniśmy używać filtrów ochronnych każdego dnia i każdych okolicznościach. A rzeczywistą ochronę dają nam kremy z jak najwyższym faktorem: 30 SPF i więcej.

Nie bójmy się tego, że po posmarowaniu kremem z filtrem się nie opalimy. Opalamy się zawsze, a stosując krem z filtrem robimy to bezpiecznie dla naszej skóry a opalenizna będzie bardziej trwała. Chcesz „strzaskać się na mahoń” mając słowiański typ urody i jasną karnację? To może zakończyć się jedynie „spieczeniem na raczka”.

Podczas aplikacji kremu z filtrem często zapominamy o uszach, nosie i ustach, a są to części ciała, gdzie skóra jest cieńsza i bardziej podatna na poparzenia słoneczne. Dlatego zaleca się posmarowanie tych miejsc kremem z wyższym faktorem.

Wrażliwa skóra dziecka potrzebuje zdecydowanie większej ochrony przed słońcem. Filtr 50 SPF to absolutna konieczność. Zadbajmy też o nakrycie głowy i ochronę oczu. W przypadku niemowląt najlepiej w ogóle unikać bezpośredniego kontaktu promieni słonecznych z oczami, starszym dzieciom warto kupić okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Ta sama zasada dotyczy dorosłych, jeśli chcemy cieszyć się dobrym wzrokiem na stare lata.

Jak zabezpieczyć skórę podczas plażowania:

  • Unikaj przebywania na słońcu w godzinach 11-14, kiedy słońce jest najostrzejsze.

  • Pamiętaj o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.

  • Kosmetyki przeciwsłoneczne nakładaj co 2-3 godziny, ponieważ w trakcie pływania, wycierania ciała czy po spoceniu się warstwa ochronna zostaje usunięta.

  • Po powrocie z plaży umyj się i nałóż na twarz i ciało kosmetyki o działaniu łagodzącym i regenerującym np. z aloesem lub z pantenolem.

  • Przed wyjściem na słońce nie używaj perfum i wód toaletowych gdyż mogą spowodować powstawanie przebarwień. Jeśli zażywasz leki lub suplementy diety zapytaj lekarza czy nie mają właściwości fotouczulających.

Ciesz się słońcem bezpiecznie, zachowaj zdrowie i urodę!

Prawda jest taka, że słońce to nasz przyjaciel i wróg jednocześnie.

Bez słońca nie ma życia. Słońce sprawia, że organizm wydziela więcej endorfin i wspomaga syntezę witaminy D. To nie przypadek, że ludzie, zamieszkujący kraje południowe są szczęśliwsi niż mieszkańcy Skandynawii, gdzie słonecznych dni jest niewiele. To jest ten przyjacielski aspekt słońca.

Słońce staje się naszym wrogiem, gdy korzystamy z niego niemądrze i ignorujemy aktualną wiedzę. Dermatolodzy wciąż przypominają o szkodliwości promieniowania ultrafioletowego na skórę i zgodnie potwierdzają, że brak ochrony przed słońcem zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry oraz przyspiesza jej starzenie.

Na pozór wszyscy to wiedzą, a mało kto bierze sobie do serca. Warto zadbać o bezpieczne lato - wkrótce będzie okazja zaoszczędzić:od 22 lipca możesz skorzystać z naszej kolejnej akcji 2+2 GRATIS na produkty do opalania, po opalaniu oraz chroniące przed owadami.

Oto krótka ściąga z pojęć, które wszyscy znamy, ale nie zawsze rozumiemy co znaczą:

Co oznacza wskaźnik SPF na kosmetykach?

Numer wskaźnika SPF informuje, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu po posmarowaniu się kremem z filtrem niż bez smarowania, bez ryzyka oparzenia słonecznego. Warto pamiętać, że żaden preparat nie chroni skóry w 100 procentach.

Jakie są rodzaje promieniowania?

UVA

Jest obecne niezależnie od pory roku oraz zachmurzenia, przenika przez chmury oraz szyby. Wnika w głębokie warstwy naskórka, dociera aż do komórek skóry właściwej. Chociaż nie powoduje oparzeń, ani bólu, ma niszczycielski wpływ na naszą skórę – powoduje jej przedwczesne starzenie: zmarszczki, utratę jędrności, przebarwienia.

UVB

Podczas bezpośredniej ekspozycji ciała na słońce wnika w skórę i jest odpowiedzialne za opaleniznę, poparzenia, a także zmiany nowotworowe. Jego natężenie jest najsilniejsze latem, w godzinach największego nasłonecznienia..

IR

Promieniowanie podczerwone, powodujące wzrost temperatury skóry do około 40 st. C, a nawet wyższej. Dociera do warstw, w których tworzone są komórki skóry. Pod jego wpływem rozpada się kolagen – białko odpowiedzialne m.in. za elastyczność skóry. Reakcje, jakie wywołuje promieniowanie IR są najbardziej niebezpieczne w przypadku skóry naczynkowej, nadwrażliwej i nadreaktywnej. Rozgrzana skóra ma tendencję do tworzenia rozszerzonych naczynek krwionośnych i rozwoju trądzika różowatego.

Balsam po opalaniu Alterra pielęgnuje skórę zmęczoną słońcem dzięki formule z aloesem BIO i arniką górską BIO. Specjalny kompleks składników, zawierający olej awokado BIO, masło shea BIO i glicerynę roślinną jest opracowany dla skóry zmęczonej słońcem i pomaga w utrzymaniu równowagi gospodarki wodnej skóry. Produkt godny zaufania, ponieważ:

  • Nie zawiera syntetycznych barwników i kompozycji zapachowych
  • Nie zawiera silikonów, parafiny i innych produktów na bazie olejów mineralnych
  • Surowce roślinne pochodzą z rolnictwa ekologicznego i dzikich zbiorów
  • Jego tolerancja przez skórę jest potwierdzona dermatologicznie.

Jakie są rodzaje filtrów w kremach?

Filtry chemiczne – to związki, które absorbują promieniowanie UV, uwalniając je w postaci nieszkodliwego ciepła. Ich największą zaletą jest lekka, nietłusta formuła oraz skuteczna ochrona zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Mogą powodować podrażnienia u osób ze skórą wrażliwą.

Filtry mineralne –  związki, które tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, która niczym lustro odbija i rozprasza promienie słoneczne. Najczęściej spotykane obecnie filtry mineralne w kosmetykach to Titanium Dioxide (dwutlenek tytanu) oraz Zinc Oxide (tlenek cynku). Do największych zalet filtrów mineralnych należy zaliczyć to, że są świetnie tolerowane przez osoby z problemami skórnymi i dzieci z wrażliwą skórą. Cechują się gęstszą konsystencją i pozostawiają na skórze charakterystyczną białą warstwę oraz są bardziej wymagające w aplikacji.

Mineralną ochronę przeciwsłoneczną zapewni mleczko do opalania Alterra z migdałami BIO i hibiskusem BIO. Nie tylko chroni skórę przed poparzeniem słonecznym, lecz również dodatkowo rozpieszcza ją wartościowymi składnikami. Zawarty w mleczku olejowy kompleks pielęgnacyjny intensywnie pielęgnuje skórę. Olej migdałowy BIO i olej jojoba BIO dają przyjemne uczucie wypielęgnowanej skóry i nadają jej elastyczność. Specjalna formuła z ekstraktem z hibiskusa BIO i gliceryną roślinną pielęgnuje skórę zmęczoną słońcem i długotrwale ją nawilża.

Filtry mieszane – kosmetyki w których występują filtry mineralne i chemiczne. Tworzą zgrany duet - jednocześnie pochłaniają i odbijają promieniowanie słoneczne. Preparaty zawierające połączenie obu rodzajów filtrów charakteryzują się wysoką skutecznością działania.


Świadomość Polaków dotycząca szkodliwości promieni słonecznych na skórę rośnie z każdym rokiem, niemniej nadal często sięgamy po filtry o najniższym faktorze.

Dlaczego to za mało?

Nie zapewniają nam one dostatecznej ochrony, gdyż naturalna ochrona skóry to średnio SPF 6-8. Nieużywanie kremu z filtrem widocznie wpływa na przyspieszenie procesu starzenia się skóry oraz zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.

Ciekawostki:

Filtry nie sumują się! Ochronę zapewnia krem z wyższym filtrem odpowiednio zaaplikowany- warstwa nie może być zbyt cienka.

Używanie filtrów nie hamuje syntezy witaminy D3.

Nie istnieją kremy w 100% wodoodporne. Po każdej kąpieli w morzu czy jeziorze należy powtórzyć aplikację.

Kremy z filtrem po otwarciu szybko tracą swoje właściwości ochronne. Otwarty krem z zeszłego roku nie nadaje się na te wakacje.

Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje powstawanie przebarwień. Zmiany pigmentacyjne tworzą się latami. Dlatego to, że ich nie widać od razu nie znaczy, że nie będą widoczne w przyszłości.

Wypróbuj


Pobierz aplikację i korzystaj z wyjątkowych rabatów na zakupy.