Wróć do wszystkich inspiracji

Ważne akcesoria do makijażu

Ważne akcesoria do makijażu

Dobre kosmetyki to połowa sukcesu. Równie ważne są akcesoria, którymi je nakładasz lub zmywasz. 

Porządek

Kosmetyki i akcesoria do makijażu najlepiej przechowywać w specjalnym pojemniku z przegródkami. Szybko odnajdziesz produkt, którego akurat potrzebujesz. Pędzle stawiaj włosiem do góry – tak jest najbardziej higienicznie.

Aplikacja

Nowoczesne wynalazki do nakładania kolorowych kosmetyków są ekonomiczne – „nabierają” tyle produktu, ile trzeba. Nie ma mowy o zbyt grubej warstwie. Do aplikacji podkładu, bronzera, różu czy rozświetlacza służy silikonowa, niechłonna gąbka. Powinna być wyprofilowana – spiczastą końcówką ukryjesz punktowe niedoskonałości, ścięty bok sprawdzi się w okolicach oczu i nosa, a zaokrąglone brzegi pokryją kosmetykiem policzki i czoło.
Równie dobre są pędzle z wygodnymi rączkami i gęstym, sprężystym włosiem. Te z naturalnym włosiem lepiej rozprowadzą sypkie, suche produkty, ale mogą uczulać. Takie włosie jest też bardziej łamliwe i zdecydowanie trudniejsze w pielęgnacji. Sztuczne włosie nie powoduje alergii i można je często myć – nawet zwykłym żelem pod prysznic.

Utrwalenie  

Profesjonalne utrwalacze chronią przed ścieraniem i rozmazywaniem się makijażu – warto zastosować je przed wyjściem na długą imprezę. Jeśli twarz ma tendencję do przetłuszczania się i świecenia, warto mieć pod ręką jednorazowe delikatne bibułki matujące. Dla cer łojotokowych stworzono specjalne superabsorbujące cienkie chusteczki, które wchłaniają nadmiar sebum, nie niszcząc makijażu. Wystarczy delikatnie przyłożyć je do powierzchni twarzy, aby skóra odzyskała matowy wygląd.

Demakijaż

Wiele z nas nie wyobraża sobie demakijażu bez użycia wody. Warto wypróbować gąbki konjac, wykonanej z korzeni azjatyckiej rośliny o tej samej nazwie. Jej włókna zawierają naturalny środek myjący i są dużo cieńsze niż w gąbkach syntetycznych, dzięki czemu nie podrażniają wrażliwej skóry. Po użyciu trzeba gąbkę dokładnie wypłukać i wysuszyć, wilgotna może się stać siedliskiem bakterii. Gąbki i rękawice wielorazowego użytku nie tylko pozwalają oczyścić twarz, ale też wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, bo codziennie delikatnie ją pilingują.  

Higiena

Na gąbkach i pędzlach zostają resztki kosmetyków oraz sebum. Co 2–3 tygodnie koniecznie należy je umyć specjalnym szamponem do pędzli lub zwykłym mydłem. Innowacyjna płytka do czyszczenia pędzli może być w tym całkiem pomocna. Wystarczy zwilżonym i namydlonym pędzlem wykonać kilka ruchów w prawo i lewo po wypustach płytki, by idealnie je oczyścić, nie uszkadzając włosia. Po umyciu należy odcisnąć z pędzla nadmiar wody w kierunku czubka i przeciągnąć włosie przez okrągłe wyżłobienia. Na koniec odłożyć na leżąco do wysuszenia, aby wilgoć nie dostała się do trzonu pędzla – może to spowodować wypadanie włosia.

Tekst: Dorota Szadkowska

Wypróbuj