Wróć do wszystkich inspiracji

10 zabaw uczących ekologii

10 zabaw uczących ekologii

Troska o planetę staje się coraz ważniejsza w naszym codziennym życiu. Dlatego warto zacząć uczyć dziecko miłości do natury i środowiska od najmłodszych lat. Wypróbujcie kilka zabaw, które mogą pomóc rozbudzić uczucie u dziecka, a także przynieść korzyści w przyszłości.

Segregacja śmieci, czyli gdzie wyrzucić plastik, a gdzie szkło?

Segregacja ułatwia dalsze przetworzenie odpadów i daje im drugie życie. Dziecko uczy się przez obserwację, dlatego ważne, by w domu segregować śmieci. Aby dziecko lepiej zapamiętało, do jakiego kosza należy wrzucać dane odpady, spróbuj prostej zabawy. Wystarczy 5 rysunków koszy na śmieci (bio, papier, plastik i metal, zmieszane, szkło) w odpowiednich kolorach. Następnie ze starych magazynów powycinajcie obrazki przedstawiające produkty codziennego użytku. Zaproponuj, aby dziecko przyporządkowało każdy rodzaj opakowania do właściwego kosza.

Upcykling – jak tchnąć nowe życie w to, co wydaje się bezużyteczne?

Upcykling to sposób na własnoręczne, kreatywne przetworzenie odpadów. Zwykły karton można zamienić w kosz na makulaturę albo dom dla kota, a ze starych ubrań możecie zrobić z dziećmi kukiełki. Puśćcie wodze fantazji i przy pomocy odrobiny farby zamieńcie nakrętki albo rolki po papierze toaletowym w łańcuchy na choinkę.

Uprawa warzyw w przydomowym ogródku

Nic tak nie uczy szacunku do żywności (a tym samym wpływa na ograniczenie jego marnowania), jak własny mini ogródek. Przygotuj z dzieckiem doniczki, ziemię, oraz wybierzcie warzywa i zioła, które chcecie zasadzić. Nawet na balkonie i na parapetach można wyhodować własne pomidory, rukolę, bazylię czy miętę. A potem wspólnie ugotować przepyszny obiad, doprawiony świeżymi ziołami.

Stwórzcie łąkę kwietną dla zapylaczy

Aż 75% środowiska lądowego zostało przekształcone przez człowieka, co sprawia, że tracimy bioróżnorodność. To z kolei zagraża przetrwaniu pszczół i dramatycznie wpływa na cały ekosystem. Dlatego warto poświęcić zakątek ogrodu czy nawet dużą donicę na balkonie, na dziką łąkę. Dobre dla zapylaczy są mak polny, chaber bławatek czy lucerna. W sklepach ogrodniczych możesz też znaleźć gotowe mieszanki. Wysiejcie z dzieckiem łąkę kwietną i obserwujcie, jak rozwijają się na niej kwiaty. Dziecko może nawet prowadzić dziennik, notując w nim zaobserwowane zmiany.

Natura pod lupą

Jaki ptak zgubił to piórko? W tę zabawę możecie się bawić w lesie, ale także na podwórku czy w parku. Zaopatrzcie się w lupę i zabawcie się w detektywów. Zbierzcie liście, szyszki, mech, piórka i poobserwujcie, co widać w przybliżeniu. Szczegóły faktury mogą nam wiele podpowiedzieć o roli danego znaleziska w ekosystemie. Ta zabawa wzmacnia również uważność i spostrzegawczość.

Poidełko dla zapylaczy

To świetny pomysł na lato. Pszczela rodzina potrzebuje szklanki wody na dobę, a podczas suchych dni - nawet trzy. Pszczoły korzystają z porannej rosy czy kałuż, ale podczas suszy warto zadbać o poidełko na balkonie czy w ogrodzie.

Kilka wskazówek od Miód od kulmy i Pszczela matka:

  • dodawajcie wodę regularnie, bo pszczoły długo uczą się nowego miejsca,
  • postaw poidło w ciepłym miejscu – inaczej pszczoła wyziębi się i nie będzie w stanie poderwać się do lotu,
  • naczynie powinno być płaskie (np. podstawa doniczki), żeby pszczoły się nie potopiły. Dodatkowo włóż do pojemnika korę lub patyki, na których pszczoły będą mogły bezpiecznie usiąść.

Konfetti z liści

Zbierz z dzieckiem suche liście i przy pomocy dziurkacza zróbcie razem konfetti. W przeciwieństwie do cekinów i brokatu, które nie są biodegradowalne, takie naturalne konfetti nie tylko oryginalnie wygląda, ale jest też bezpieczne dla środowiska.

Całoroczne świąteczne drzewko

Nie wyrzucaj choinki po świętach. Kup drzewko w doniczce, uważaj, żeby się nie przegrzało, a gdy już spełni swoją rolę w mieszkaniu, zasadźcie je w ogrodzie czy w lesie. Jeśli nie masz ogrodu ani lasu w pobliżu sprawdź, czy w Twojej okolicy nie działa wypożyczalnia choinek. W ten sposób zapobiegasz przedświątecznej wycince, która sięga aż 6 mln drzewek rocznie.

Spacer śladami zwierząt

Spacer śladami zwierząt to prosta zabawa, do której potrzebujecie jedynie lasu. Idź z dzieckiem na spacer, na który weźmiecie ze sobą lornetkę. Spróbujcie znaleźć karmnik albo strumień. To właśnie tam najłatwiej natknąć się na ślady zwierząt. Nasłuchujcie też ptaków i postarajcie się zgadnąć, jaki gatunek wydaje takie odgłosy. Możesz w tym celu użyć aplikacji na telefon do rozpoznawania ptaków po ich śpiewie.

Zbieranie deszczówki

Oszczędzanie wody to niezwykle cenny nawyk. Czy wiesz, że w ciągu 10-minutowego deszczu można zebrać nawet ponad 20 litrów wody? Przygotuj z dzieckiem wiaderko, a następnie wystawcie je na taras, balkon czy do ogrodu. Zebraną deszczówkę możecie wykorzystać do podlania domowych roślin.

Ekspertka Rossnę, ekoedukatorka Paulina Górska

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeszcze więcej informacji i porad o budowaniu odporności krok po kroku znajdziesz na naszej grupie Rodzice, Rossnę! na Facebooku.

Rodziców, którzy lubią podcasty zapraszamy do słuchania kanału „Rodzice, Rossnę!”, z którego dowiedzą się m.in. jak zadbać o zdrowy sen dziecka. Odcinków odsłuchasz TUTAJ

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 11.0.

Google PlayApp StoreAppGallery