Wróć do wszystkich inspiracji

Bezpieczna i komfortowa alternatywa dla podpasek i tamponów

Bezpieczna i komfortowa alternatywa dla podpasek i tamponów

Są łatwe w użyciu, higieniczne i praktyczne. Kubeczki menstruacyjne to bezpieczna, komfortowa i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów.

Prototyp kubeczka pojawił się już w 1860 r. w Stanach Zjednoczonych. Wówczas miał formę zbiorniczka przytwierdzonego do paska noszonego pod ubraniem. Pierwszy kubeczek menstruacyjny w takiej formie, w jakiej znamy go dziś, został wymyślony w 1937 r. przez amerykańską aktorkę Leonę Chalmers. Był zachwalany jako wygodny, niewyczuwalny i niewidoczny nawet pod bardzo obcisłymi sukniami. Początkowo kubeczki były wytwarzane z lateksowej gumy. Dziś najbardziej powszechne (i najbezpieczniejsze, bo, w przeciwieństwie do tych wykonanych z lateksu, nieuczulające) są kubeczki silikonowe.  

Ze względów ekonomicznych i zdrowotnych sięga po nie coraz więcej kobiet na całym świecie. Modny stał się również wśród weganek oraz osób, które starają się żyć proekologicznie i w zgodzie z naturą.

Zalety kubeczków menstruacyjnych

  • Nie zawierają lateksu, ftalanów, alkilofenoli i są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie powodują też nadmiernego wysuszenia wnętrza pochwy, bo nie wchłaniają śluzu. Są antyalergiczne. Ich zwolenniczki chwalą je za higienę, wygodę i brak dyskomfortu.  
  • W przeciwieństwie do tamponów nie powodują ryzyka wstrząsu toksycznego ani zakażeń bakteryjnych.
  • Kubeczki nie wchłaniają krwi – jest ona gromadzona w zbiorniczku, przez co nie dochodzi do jej utlenienia i namnażania się bakterii w pochwie.
  • Po wyjęciu wystarczy opróżnić kubeczek, dokładnie go umyć i można używać ponownie. W zależności od obfitości miesiączki należy opróżniać go co 6–12 godzin – na początku stosowania najlepiej w takich samych odstępach, w jakich konieczna była wymiana tradycyjnych środków higienicznych.  
  • Kubeczki menstruacyjne to produkty wielokrotnego użytku, są więc przyjazne dla środowiska. No i dla portfela – właściwie konserwowany, dokładnie czyszczony po każdym użyciu jeden silikonowy kubeczek można stosować nawet przez 10 lat. Inwestycja w taki produkt zwraca się więc już po kilku miesiącach.
  • Kubeczek menstruacyjny można nosić również w nocy. Wprowadza się go do pochwy trochę płycej niż tampon – jej mięśnie oraz podciśnienie utrzymują go bezpiecznie zawsze w tej samej pozycji.
  • Odpowiednio dobrane mogą też być stosowane u kobiet z tyło-zgięciem macicy. Ważną kwestią jest wybór właściwego rozmiaru kubeczka. Mniejsze zalecane są kobietom młodym, które nigdy nie rodziły. Większe będą wskazane dla pań po minimum jednym porodzie i tych, które mają obfite miesiączki.

Tekst: Iwona Tusińska

Wypróbuj