Domowe spa – pielęgnacja i relaks
Jesień na dobre rozgościła się w kalendarzu i za oknem. Jeśli ponure, długie i chłodne wieczory wpływają na ciebie przygnębiająco, podaruj sobie odrobinę rozkoszy: zrób sobie domowe spa. Sama możesz sobie zafundować kąpiel solankową i zabiegi kosmetyczne, które poprawią ci humor, odprężą i dodadzą animuszu do codziennych zadań.
Dzisiejsza filozofia spa odwołuje się do dawnych zwyczajów korzystania z leczniczych właściwości wody, dzięki której łatwiej odzyskać siły witalne. Dlatego najskuteczniejszą i najprostszą metodą na zrelaksowanie się po ciężkim dniu jest starannie przygotowana kąpiel. Żeby zrobić sobie prawdziwe domowe spa, postaraj się o miły nastrój w łazience.
Jak zrobić domowe spa
- Wycisz komórkę, by nikt nie zakłócał ci spokoju. Domowa spa to cisza, relaksująca muzyka lub odgłosy natury.
- Zadbaj o łagodne światło. Zapal kilka świec – spoglądanie na migocący żywy ogień działa odprężająco. Jeśli zdecydujesz się na świece zapachowe, unoszący się z rozgrzanego wosku aromat ukoi twoje zmysły. Doznania zapachowe możesz wzmocnić, sięgając po ulubione olejki aromaterapeutyczne – dodaj kilka kropli do wanny albo do kominka i ciesz się domowym spa.
- Przygotuj miękkie ręczniki i wygodny szlafrok. Jeśli możesz, powieś je na rozgrzanym grzejniku – otulenie ciała ciepłą, miłą w dotyku tkaniną po wyjściu z wody to duża przyjemność.
- Napełnij wannę ciepłą wodą – powinna mieć około 30 st. C. Chłodniejsza, niż zalecona, podziała pobudzająco, natomiast cieplejsza – usypiająco.
- Dodaj do wanny płyn do kąpieli, perełki, olejek albo sól. Dzięki tej ostatniej sama zrobisz sobie kąpiel solankową. Dobierz kosmetyk do potrzeb swojej skóry i nastroju.
- Jeśli marzysz o zmysłowej relaksującej kąpieli, wybierz płyn do kąpieli – działa on na wszystkie zmysły. Puszysta kremowa piana daje wrażenie lekkości i jest miła w dotyku, a pękające bąbelki przyjemnie szumią. Płyn zmienia kolor wody i pięknie pachnie.

Masaż relaksacyjny, który zrobisz sobie sama
- Olejki do kąpieli nie pienią się, za to mają niezwykłe zapachy. W ich składzie znajdują się zwykle mieszanki roślinnych olejów eterycznych o różnych właściwościach: uelastyczniających, poprawiających koloryt skóry, wygładzających. Warto dobrać odpowiedni do potrzeb swojej skóry. Olejki dodane do kąpieli tworzą na powierzchni wody cieniutką warstwę, która delikatnie przenosi się na skórę, nawilżając ją i dostarczając odżywczych składników. Dobrze jest w czasie kąpieli dodatkowo wmasować olejek w ciało, by po wyjściu z wody nie wcierać balsamu. Taki masaż relaksacyjny wspaniale poprawi ci nastrój.

- Sole do kąpieli pachną, ale ich działanie aromaterapeutyczne to nie wszystko. Rozpuszczone w wannie zadziałają jak kąpiel solankowa, odprężą i zrelaksują cię, zmiękczą naskórek, zregenerują zmęczone mięśnie i oczyszczą skórę z toksyn. Po wyjściu z kąpieli solankowej koniecznie wetrzyj w ciało balsam lub masło, by uzupełnić poziom nawilżenia skóry.
- W ciepłej wodzie pory skóry się rozszerzają, a łuski włosów rozchylają – warto to wykorzystać do zabiegów kosmetycznych. Na czas kąpieli nałóż na twarz i włosy odpowiednie maseczki, bo wówczas cenne składniki szybciej i lepiej wnikają. Jeśli twoje włosy potrzebują wzmocnienia po zaaplikowaniu odżywczej maseczki, włóż czepek kąpielowy i owiń głowę ręcznikiem – pod kompresem składniki odżywcze lepiej się wchłoną.
Ciesz się domowym spa!
- Gdy już zadbasz o twarz i włosy, zanurz się w wodzie, zamknij oczy i na 30 minut oddaj się marzeniom, które pomogą ci się zrelaksować.
- Po zabiegach domowego spa skóra jest miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Aby utrzymać ten efekt, rozprowadź po ciele ulubiony balsam, włóż szlafrok i odpocznij – pozwól, by kosmetyki się dobrze wchłonęły. Wypij ziołową herbatę, która pomoże oczyścić organizm z toksyn.

Na koniec domowego spa: masaż relaksacyjny
- Po wyjściu z wanny możesz też sięgnąć po olejek do masażu. Wcieranie go w ciało to nie tylko wspaniała sesja aromaterapeutyczna, ale odżywienie skóry, wygładzenie jej i uelastycznienie. No i wspaniały masaż relaksacyjny! Olejek rozprowadzaj ciepłymi dłońmi, zaczynając od nóg i przesuwając się w górne partie ciała. Ten niezwykle przyjemny zabieg wspomaga też wnikanie w głąb naskórka wcześniej użytych kosmetyków.
- Twoje zmysły są już nasycone, ty odprężona i zadowolona, a twoja skóra nawilżona, odżywiona i napięta. Kropkę nad i postawisz, jeśli postanowisz sobie, że domowe spa będzie twoim regularnym rytuałem.
Domowego spa to też kolor
Każdej barwie w ajurwedyjskim leczeniu kolorami przypisywane są odpowiednie właściwości.
Oto te, które najlepiej sprawdzą się w domowym spa:
NIEBIESKI – uspokaja, wycisza, zwalcza bezsenność;
FIOLETOWY – idealny do medytacji, pozytywnie działa na system nerwowy, łagodzi trudności z zasypianiem;
BIAŁY – uniwersalna barwa, która przynosi spokój i dobre samopoczucie;
RÓŻOWY – wzbudza optymizm, uspokaja emocje;
ZIELONY – odpręża, uspokaja, łagodzi napięcia;
ŻÓŁTY – sprzyja radości, jest lekarstwem na przemęczenie, stres;
POMARAŃCZOWY – nastraja optymistycznie, reguluje pracę serca, wzmacnia witalność.
Tekst: Katarzyna Zusin