Wróć do wszystkich inspiracji

Co zrobić, kiedy karmienie piersią powoduje ból?

Co zrobić, kiedy karmienie piersią powoduje ból?

Karmienie piersią to naturalny i najlepszy sposób żywienia noworodków oraz niemowląt. Jednak początki mogą wiązać się z trudnościami. U niektórych kobiet pojawi się dyskomfort, a czasem nawet ból. Nasza ekspertka, położna, Dominika Dobrzańska, wyjaśni i rozwieje wiele wątpliwości, które pojawiają się podczas pierwszy chwil z maleństwem. Z tego artykułu dowiesz się m.in. kiedy przejściowy ból piersi jest normalnym fizjologicznym objawem zmian zachodzących w ciele, a kiedy należy poszukać wsparcia u specjalisty oraz jak pielęgnować biust podczas ciąży i dbać o niego przez cały okres laktacji.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja biustu w ciąży i w czasie laktacji?

Okres ciąży i karmienia jest wymagającym czasem dla biustu kobiety. Zmiany, związane
z powiększaniem się piersi, mogą powodować swędzenie, a także prowadzić do powstania rozstępów. Ulgę powinno przynieść regularne nawilżanie biustu, zarówno w ciąży jak i podczas laktacji.

Zazwyczaj piersi najbardziej powiększają się w 3. dobie po porodzie, gdy rozpoczyna się nawał pokarmu. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę, czego używamy do ich pielęgnacji. Pamiętając, że twarz malucha będzie dotykać piersi, najlepiej wybierać produkty nawilżające dla noworodków.

Podczas nawału mlecznego nie należy wykonywać masaży, ponieważ piersi są bardzo delikatne, a struktury wewnątrz obrzmiałe i mocno przeciążone. Masaż może spowodować uszkodzenie kanalików, a co za tym idzie doprowadzić do zapalenia piersi, a w skrajnych przypadkach do powstania ropnia.

W czasie ciąży i karmienia piersią nie wolno zapominać o profilaktyce chorób piersi. Nie ma przeciwwskazań do rezygnacji z regularnego wykonywania USG. Samobadanie również jest bardzo istotne, choć okres karmienia piersią może utrudniać jego dokładność. Dzieje się tak, ponieważ struktury wypełnione mlekiem potrafią zaburzać obraz w badaniu palpacyjnym. Warto pamiętać, że piersi w tym okresie dynamicznie się zmieniają – coś, co w 5. tygodniu będzie normalne, w 25. tygodniu laktacji może oznaczać patologię. Dla własnego spokoju, jeśli coś nas zaniepokoi, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Piersi w okresie laktacji wymagają odpowiedniego biustonosza. W szczególności te o większych rozmiarach, które powinny być odpowiednio podtrzymane, również podczas snu.

Dobrze dobrany biustonosz do karmienia zapobiegnie nadmiernemu rozciąganiu się więzadeł, a tym samym pomoże zadbać o jędrność biustu. Nie warto już na początku ciąży kupować kilku biustonoszy „na zapas”. Zdecydowanie bardziej sprawdzi się dostosowanie rozmiaru bielizny do potrzeb zmieniającego się biustu, na różnym etapie ciąży i rozwoju laktacji.

Jak zapobiec bólowi brodawek przy karmieniu?

Pielęgnację brodawek sutkowych powinno się zacząć zapobiegawczo już od pierwszej doby po porodzie. Później należy kontynuować w zależności od potrzeb.

Zastosowanie się do kilku prostych zasad przyniesie młodej mamie znaczną ulgę. Warto:

  • zadbać o delikatną, przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin,
  • często zmieniać wkładki laktacyjne, najlepiej wybierać bawełniane lub wielorazowe,
  • unikać mycia piersi bezpośrednio przed karmieniem, aby nie wysuszać naskórka,
  • smarować bolące brodawki czystą lanoliną, której nie trzeba zmywać przed karmieniem.

Jak długo bolą brodawki przy karmieniu piersią i co jest przyczyną dyskomfortu?

Ssanie to najsilniejszy odruch, jaki mają noworodki. Oprócz pobierania pokarmu daje on poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Jednak to, co dla dziecka jest kojące, dla mamy może być wyzwaniem.

Z dnia na dzień totalnie zmienia się rola brodawek sutkowych. Ich częste i długie ssanie może powodować ból. Na szczęście, zwykle po tygodniu ból brodawek przy karmieniu powinien się zmniejszyć lub zniknąć. Jeżeli jednak po upływie 10 dni nie widać poprawy, to należy szukać wsparcia u położnej lub doradcy laktacyjnego.

Najczęstszą przyczyną bolących brodawek przy karmieniu jest nieprawidłowe, zazwyczaj zbyt płytkie uchwycenie piersi przez niemowlaka. Może ono powodować nowe uszkodzenia przy każdym karmieniu i utrudniać gojenie się istniejących ran. Dziecko powinno chwytać brodawkę sutkową głęboko, cała ciemna część otoczki ma znajdować się w jego buzi. Aby ułatwić maluchowi prawidłowe ssanie, należy ustawić go brzuchem do swojego brzucha. Jego ucho, bark i biodro będą wtedy tworzyć jedną linię. Dziecko nie powinno być w beciku czy kocu. Im bliżej i bardziej bezpośrednio mamy, tym lepiej.

Przyczyny niewłaściwego mechanizmu ssania należy szukać również w zbyt krótkim wędzidełku. Może o tym świadczyć niemijający ból brodawki sutkowej, jej spłaszczony kształt po karmieniu oraz towarzyszący karmieniu odgłos mlaskania, cmokania czy „klikania”. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować swoje obawy z neurologopedą.

Ekspertka programu Rossnę!, Położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny Dominika Dobrzańska

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 11.0.

Google PlayApp StoreAppGallery

Metody płatności:MastercardVisaBlikPayPoPayUPrzelewy24GPay