Wróć do wszystkich inspiracji

Czyszczenie zmywarki w kilku prostych krokach

Czyszczenie zmywarki w kilku prostych krokach

Aby zmywarka służyła nam przez długi czas, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się czysta, brud czai się w środku i zmniejsza skuteczność zmywania. Jak wyczyścić zmywarkę? Już podpowiadamy!

Jak często czyścić zmywarkę?

Częstotliwość mycia zmywarki zależy oczywiście od intensywności jej użytkowania. Jeśli korzystasz z niej codziennie, to takie czyszczenie należy wykonać co najmniej raz w miesiącu. Jeśli troszkę rzadziej, gruntowne czyszczenie zrób przynajmniej raz na 2-3 miesiące. Pamiętaj, że to nie są sztywne ramy. Obserwuj i działaj, gdy widzisz taką potrzebę.

Jak wyczyścić zmywarkę do naczyń?

  • W pierwszej kolejności odłącz zmywarkę od prądu.
  • Następnie wyjmij ze zmywarki kosze. Najwygodniej będzie Ci je umyć w wannie. Kosze choć początkowo mogą wydawać się czyste, gromadzą brud w trudno dostępnych miejscach – przy kółkach, listwach czy w zagłębieniach. Dla ułatwienia możesz je pozostawić namoczone w wodzie przez dłuższą chwilę bądź potraktować od razu silnym strumieniem wody, który pomoże Ci wypłukać wszystkie zabrudzenia.
  • Odkręć/zdemontuj śmigła spryskujące. Koniecznie sprawdź, czy w otworach nie zgromadził się kamień (blokuje on wypływ wody, przez co zmywarka nie domywa naczyń). Otwory w śmigłach w prosty sposób udrożnisz np. wykałaczką, a kamienne zacieki możesz potraktować okładem z octu. Namocz ręcznik papierowy octem i nałóż na śmigło. Trzymaj około 15-20 minut. Następnie przemyj pod strumieniem ciepłej wody. Przy okazji możesz sprawdzić drożność otworów. Skieruj strumień wody do głównej rurki i zobacz, czy wypływa poprawnie. 
  • Wyjmij i wyczyść filtry, które znajdują się na dnie zmywarki. Na tych filtrach zatrzymują się nie tylko większe resztki jedzenia, ale także tłuszcz. Wszystkie elementy wyczyść dokładnie pod bieżącą wodą szczoteczką lub gąbką z niewielką ilością detergentu.
  • Koniecznie zwróć uwagę na miejsca, gdzie łączą się uszczelki zmywarki oraz na ranty drzwiczek. Tam również bardzo często osadza się brud. Uszczelkę możesz wyjąć i umyć ją w zlewie. Ranty drzwiczek przetrzyj wilgotną ściereczką. 
  • Wnętrze zmywarki możesz wyczyścić miękką stroną gąbeczki. Nałóż na nią odrobinę płynu do mycia naczyń i dokładnie przetrzyj wszystkie jej zakamarki. Brud gromadzi się także na prowadnicach, które trzymają kosze – nie zapominaj o nich.
  • Kiedy wszystkie elementy są już czyste, możesz z powrotem umieścić w zmywarce filtry, śmigła natryskowe i kosze. Gdywszystko będzie na miejscu, podłącz zmywarkę do prądu.
  • Nie wszystkie elementy zmywarki jesteśmy w stanie umyć sami. Pompa, wąż odpływowy czy rury również wymagają regularnego czyszczenia. Z pomocą przyjdą nam dedykowane płyny do czyszczenia zmywarki. Kilka z nich znajdziesz tutaj :) Płyn umieść otwarciem do dołu w dolnym koszu zmywarki i nastaw na długi program mycia (temperatura minimum 65 stopni).
  • Możesz skorzystać również z domowych sposobów. Do miejsca na kapsułkę wsyp sodę oczyszczoną, a na dno zmywarki wlej szklankę octu. Do górnego kosza możesz dodatkowo włożyć połówkę cytryny – pozostawi nam ona piękny zapach. Ustaw program z najwyższą temperaturą.

I tyle! Mycie zmywarki wcale nie musi być udręką :)

Grunt to dbanie o regularność – mycie jest kluczowe dla prawidłowej pracy zmywarki. Dzięki temu będzie ona działać bez problemów, a naczynia będą idealnie czyste i lśniące.