Wróć do wszystkich inspiracji

Eko produkty do higieny intymnej!

Eko produkty do higieny intymnej!

Z troski o planetę wprowadzamy w swoje codzienne życie rozwiązania, które mniej jej szkodzą. Ograniczamy plastik, rezygnujemy z jednorazowych torebek na rzecz tych, które można używać bez końca. Do pracy podążamy rowerem lub komunikacją miejską, a samochód zostawiamy w garażu. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że te drobne zmiany wnoszą naprawdę wiele. A jak być bardziej eko podczas okresu? Czy tutaj też da się zrezygnować lub ograniczyć produkty jednorazowe?

W trakcie jednego okresu kobieta potrafi zużyć nawet do 20 podpasek. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że taka jednorazowa podpaska potrafi rozkładać się nawet 300 lat. Biorąc pod uwagę ilość menstruujących kobiet na świecie, taka ilość zużytych podpasek mocno obciąża środowisko. Jak temu zapobiec? Stosując alternatywy! Oto kilka z nich:

Podpaski ekologiczne

Czym się różnią od tych zwykłych? Zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla środowiska. Podpaski ekologiczne zawierają mniej plastiku nie tylko w samej podpasce, ale również w samym opakowaniu. Dodatkowo są biodegradowalne lub kompostowalne, to znaczy, że można je wrzucić do ogrodowego kompostownika, by tam uległy degradacji.

Kubki menstruacyjne 

To rozwiązanie sprawdzi się u kobiet, które jednorazowe podpaski chcą zamienić na produkt wielorazowy. Kubeczek menstruacyjny jest elastyczny, zupełnie niewyczuwalny i komfortowy. Kubek menstruacyjny jak działa? W przeciwieństwie do podpasek i innych artykułów higienicznych nie pochłania wydzieliny miesiączkowej, a gromadzi ją. Następnie usuwana jest ona z organizmu podczas wyjmowania kubeczka. Tym, co powstrzymuje kobiety przed używaniem kubeczków menstruacyjnych jest ich aplikacja. W głowach wielu z pojawia się pytanie „jak używać kubka menstruacyjnego?”. Nie jest to jednak tak trudne, jak może się wydawać! Najpierw produkt należy zdezynfekować. Można to zrobić umieszczając go w gorącej wodzie. Następnie składamy go w literkę C, czyli na pół i aplikujemy do pochwy.

Kubek menstruacyjny jaki wybrać, by odpowiednio chronił?

Kubeczki menstruacyjne dostępne są zazwyczaj w rozmiarach od S do XL. Który z nich wybrać? To zależy od obfitości miesiączki oraz od tego, jak silne są Twoje mięśnie dna miednicy. Jeśli nie byłaś w ciąży, a Twoje menstruacje nie są obfite, śmiało możesz sięgnąć po mniejszy rozmiar. Natomiast jeśli borykasz się z okresami obitymi w krwawienie zdecydowanie polecamy większy rozmiar, który może zgromadzić zdecydowanie więcej krwi.

Gąbki menstruacyjne

Zapewne pierwsze co właśnie przyszło Ci na myśl to “gąbki menstruacyjne co to?”. I nic dziwnego! Jest to środek higieniczny, który dopiero od niedawna dostępny jest na półkach. Gąbka menstruacyjna z Morza Śródziemnego to produkt, który służy do pochłaniania wydzieliny miesiączkowej. Czym się różni od tradycyjnych tamponów? Jest wielorazowa i można jej używać nawet do dwóch lat! Wystarczy, że po każdym użyciu dokładnie ją oczyścisz.

Gąbki menstruacyjne jak używać?

Przed pierwszym użyciem gąbkę należy umyć w wodzie z octem, a następnie przepłukać zwykłą, czystą wodą i dokładnie ją wycisnąć. Ogromną zaletą gąbek menstruacyjnych jest fakt, że można je dowolnie docinać do takiego kształtu, jaki nam odpowiada. Warto jednak robić to, gdy gąbeczka jest mokra.