Wróć do wszystkich inspiracji

Gimnastyka języka z Czyściochami – zabawy logopedyczne dla dzieci

Gimnastyka języka z Czyściochami – zabawy logopedyczne dla dzieci

Zabawa to ważna sprawa. Wiedzą o tym doskonale zarówno dzieci jak i ich rodzice.

To podczas pełnych uśmiechu aktywności budujemy relacje z dziećmi, uczymy je nowych umiejętności oraz wspieramy ich rozwój.

Zabawa jest najskuteczniejszą formą nauki. Zgodnie z tą ideą stworzyliśmy zestaw gier z bohaterami Czyściochowa, które nie tylko zajmą je na wiele minut, ale ułatwią im także w przyszłości odkrywanie i poznawanie reguł językowych.

Gotowi na wspólne zabawy? Zabierzcie dobry humor oraz przygotowane przez nas propozycje i bawcie się z Czyściochami!

Pociąg z Czyściochami

Sekwencja to ciąg znaków, które powtarzają się według określonej zasady. Ten rodzaj ćwiczenia ogólnorozwojowego wspiera rozwój mowy. Poprzez analizowanie, odkrywanie reguł oraz układanie od lewej do prawej strony, dziecko ćwiczy koncentrację, uwagę, analizę wzrokową oraz uczy się poznawać i stosować zasady. To świetne zadanie przygotowujące do nauki czytania i pisania. Poznawanie reguł podczas zabawy przekłada się także na odkrywanie i poznawanie zasad językowych.

POBIERZ: Pociąg z Czyściochami dla dzieci 2-3 lata

POBIERZ: Pociąg z Czyściochami dla dzieci 4+

Układanki z Czyściochami

Kategoryzowanie, to rodzaj ćwiczeń, w których poprzez analizę wszystkich elementów i ich cech, dziecko dostrzega łączące je podobieństwa i różnice. Na tej podstawie dokonuje kategoryzowania, czyli segregowania elementów. Czynność ta uczy wyodrębniania reguł poprzez analityczne myślenie. Ta umiejętności będzie pomocna dziecku podczas przyswajania nowych reguł, także językowych. Proponowana zabawa ćwiczy umiejętność analizy oraz syntezy wzrokowej i uczy wyciągania wniosków.

POBIERZ: Układanki z Czyściochami dla dzieci 2-3 lata

POBIERZ: Układanki z Czyściochami dla dzieci 4+

Odwzorowywanie polega na powielaniu układu obrazków rozmieszczonych na planszy z okienkami. Dziecko analizuje wzór i na jego podstawie tworzy identyczny.

Zadanie to uczy analizy wzrokowej, przetwarzania materiału od lewej do prawej strony (kolejność analizowania zgodna z tą, jaką wykorzystujemy podczas czytania i pisania), trenuje koncentrację oraz skupienie.

POBIERZ: Odwzorowanki z Czyściochami dla dzieci 2-3 lata

POBIERZ: Odwzorowanki z Czyściochami dla dzieci 4+

Podróż z Czyściochami

Sekwencje słuchowe to ciągi dźwięków - wyrazów, które należy zapamiętać, a następnie powtórzyć samodzielnie z pamięci.

Ćwiczenie to pozwala doskonalić uwagę słuchową, a tym samym trenować pamięć słuchową. Uczy koncentracji na bodźcach dźwiękowych oraz jest świetną gimnastyką mózgu malucha. Dzięki sprawnie funkcjonującej pamięci słuchowej, dziecku łatwiej przyswajać i zapamiętywać nowe słowa oraz reguły językowe w toku rozwoju mowy.

POBIERZ: Podróż z Czyściochami dla dzieci 5+

Szyfry z Czyściochami

Szyfrowanie polega na dokładnej analizie dwóch różnych grup informacji, a następnie wyciąganiu wniosków dotyczących łączących ich cech wspólnych, poprzez układanie etykietek na odpowiednich polach.

Jest świetną gimnastyką dla mózgu, ponieważ wymaga koncentracji, uczy analitycznego myślenia, odkrywania i stosowania reguł oraz rozwija logiczne i analityczne myślenie u dziecka. Aktywności te wymagają zaangażowania lewej półkuli mózgu dziecka, która odgrywa dużą rolę w procesie nabywania i kształtowania się języka.

POBIERZ: Szyfry z Czyściochami dla dzieci 5+

Historyjki z Czyściochami

Budowanie opowieści rozwija wyobraźnię, zwiększa zasób słów dziecka i motywuje do samodzielnego tworzenia rozwiniętych wypowiedzi ustnych oraz koncentracji na tym, aby pamiętać o użyciu wylosowanych w zabawie wyrazów. Ta zabawa jest świetną okazją do zwiększenia aktywności językowej dziecka, konstruowania w pełni samodzielnych wypowiedzi, a tym samym do praktycznego treningu językowego.

POBIERZ: Historyjki z Czyściochami dla dzieci 5+

Opracowanie merytoryczne zabaw przygotowała Magdalena Rybka, neurologopeda, ekspertka programu Rossnę!

Czyściochowe piosenki oraz bajki z bohaterami Czyściochowa znajdziesz na kanale Rossnę! na Youtube  >>TUTAJ<<

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 11.0.

Google PlayApp StoreAppGallery

Metody płatności:MastercardVisaBlikPayPoPayUPrzelewy24GPay