Wróć do wszystkich inspiracji

Jak czyścić pędzle, gąbeczki i akcesoria do makijażu?

Jak czyścić pędzle, gąbeczki i akcesoria do makijażu?

Regularne i dokładne oczyszczanie pędzli i gąbek jest kluczem nie tylko do supermakijaży, ale i zdrowej cery. Tylko jak to zrobić, by nie uszkodzić na przykład włosia? Podpowiadamy, jak dbać o akcesoria do make up’u.

Tekst: KAROLINA ZAWADZKA

Niezależnie od tego, czy wybierasz miękkie niczym futerko włosie pędzla czy piankową gąbeczkę, to właśnie one sprawiają, że twój makijaż wygląda oszałamiająco. Jednak jest jeden warunek: akcesoria muszą być zawsze czyste. Zwykle używasz ich codziennie, przez co mają kontakt z wydzielanym przez skórę sebum oraz bakteriami znajdującymi się na powierzchni naskórka. Oprócz tego, że po poprzednim użyciu mogą na nich zostać resztki podkładu, cieni czy innych kolorowych kosmetyków, to gromadzą się tam też kurz, pył. Gąbeczki są dodatkowo wilgotne, a takie środowisko sprzyja rozwojowi bakterii. Każdy z tych czynników może wywołać podrażnienie skóry lub przyczynić się do powstawania stanów zapalnych i tworzenia się zaskórników.

Czyszczenie pędzli do makijażu

Pędzle z włosia naturalnego staraj się myć wyjątkowo delikatnie, unikaj mocnych detergentów i tarcia. Włosie syntetyczne jest mniej wrażliwe na wysuszenie, ale też wymaga odpowiedniej troski. Dlatego do oczyszczania wszystkich pędzelków warto używać specjalnych preparatów myjących lub delikatnego szamponu.

Technika mycia pędzli do makijażu

Niezależnie od rodzaju pędzli staraj się je myć włosiem do dołu, tak, by woda nie wlewała się do środka skuwki. W tym newralgicznym miejscu znajduje się klej łączący wszystkie elementy pędzla. Jeśli będzie często moczony, włosie może zacząć wypadać.

Na początku mycia rozwodnij odrobinę preparatu czyszczącego, olejku myjącego lub szamponu w zagłębieniu dłoni, a potem zanurz w tym roztworze końcówkę pędzla. Zataczaj nią koliste ruchy, lekko pocierając o dłoń. Nie wyginaj mocno włosia ani nie przyciskaj go zbyt mocno do skóry, dzięki temu nie zniszczy się i dłużej zachowa swój kształt. Na koniec starannie spłucz detergent i odłóż pędzle do wyschnięcia. Pozwól im schnąć naturalnie, najlepiej włosiem do dołu lub ułożone płasko np. na ręczniku papierowym. Nie kładź ich na grzejniku ani nie susz suszarką – ciepły strumień powietrza źle wpływa na drewniane trzonki pędzelków i przyczynia się do puszenia końcówek.  

*WSKAZÓWKA:

Zauważyłaś, że twoje pędzle nie są już tak delikatne jak dawniej? Jeśli ich włoski stały się suche, zafunduj im kąpiel w odżywce. Po standardowym myciu nałóż na nie niewielką porcję balsamu lub maski do włosów, potrzymaj chwilę, a potem spłucz i pozostaw do wyschnięcia.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Pędzle do nakładania kosmetyków płynnych, jak na przykład korektor czy podkład oraz do szminek, powinnaś umyć po każdym użyciu, podobnie jest z pędzelkami do cieni czy żelu do malowania kresek na powiekach. Pamiętaj, że oczy i ich okolice są szczególnie wrażliwe i nietrudno o przedostawanie się do nich różnych pyłków. Również suchość oczu, pojawiająca się często po pracy przy komputerze czy pobycie na słońcu, sprawia, że są one podatniejsze na zanieczyszczenia, które mogą wnikać do kanalików łzowych i wywoływać infekcje. Z kolei pędzle do pudru, bronzera czy różu możesz czyścić np. raz na kilka dni.

jak myć gabkę do makijażu?

W jaki sposób i jak często myć gąbkę do makijażu?

Warto myć ją jeszcze częściej niż pędzle. Gąbeczka jest elastyczna, o licznych porach. Swoją strukturą przypomina plaster miodu i potrafi wchłaniać wodę, dzięki czemu staje się miękka i gładko rozprowadza podkład. Ta właściwość sprawia jednak, że może gromadzić w sobie resztki kosmetyków, zanieczyszczenia i niestety, bakterie. Dlatego dobrze jest ją wyczyścić po każdym zastosowaniu. Jeśli rano brakuje ci czasu, staraj się ją chociaż opłukać, a dokładne mycie wykonuj raz w tygodniu.

Możesz ją myć specjalnym preparatem do czyszczenia aplikatorów, olejkiem myjącym, żelem do mycia twarzy czy mydłem. Ważne jest, by kosmetyk ten nie zawierał drobinek peelingujących, które podczas oczyszczania mogłyby uszkodzić mechanicznie gąbkę.

Namocz zatem aplikator wodą i nałóż środek myjący. Podczas mycia staraj się ugniatać gąbeczkę, rób to jednak z wyczuciem, by nie uszkodzić pianki paznokciami. Spłucz środek myjący i ewentualnie powtórz mycie, jeśli zauważysz, że woda nie jest jeszcze czysta. Pozostaw do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.

Kiedy wymienić gąbkę do makijażu?

Po około miesiącu stosowania dobrze jest wymienić gąbkę na nową. Zwróć na to szczególnie uwagę, jeśli masz skórę skłonną do podrażnień czy alergii. Żywotność gąbeczki możesz przeciągnąć do 2-3 miesięcy, jeśli używasz lekkich kosmetyków, które łatwo się wypłukują.

*WSKAZÓWKA

Przydatny gadżet do mycia pędzli

Chcesz przyspieszyć mycie pędzli? Nałóż odrobinę detergentu na silikonową podkładkę z wypustkami. Delikatnie pocieraj o nie zmoczonym pędzlem, wykonuj przy tym okrężne ruchy. Taka silikonowa myjka sprawi, że włosie będzie czyste już po pierwszym spłukaniu.

*WSKAZÓWKA

Sposób na szybką dezynfekcję pędzli do makijażu

Gdy goni cię czas, możesz użyć specjalnych preparatów dezynfekujących i oczyszczających w sprayu. Spryskaj nimi włosie pędzla, wytrzyj w chusteczkę higieniczną i odczekaj kilka minut, by włosie wyschło.

 

Artykuł pochodzi z magazynu SKARB - LATO 2021