Wróć do wszystkich inspiracji

Jak wyczyścić pralkę? Kilka sprawdzonych sposobów

Jak wyczyścić pralkę? Kilka sprawdzonych sposobów

Pralka… sprzęt, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia! I słusznie! Jest nieocenionym pomocnikiem w codziennych obowiązkach. :)  Aby służyła nam długo i bezproblemowo, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Jak często powinniśmy ją czyścić? Czego użyć i jak to zrobić? Już podpowiadamy :)

Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem?

Zastanawialiście się, jak wyczyścić pralkę? Dostępnych opcji mamy kilka – począwszy od domowych sposobów, po gotowe środki do czyszczenia pralki.

Czyszczenie pralki domowymi sposobami jest wygodne, tanie, bezpieczne i co ważne - skuteczne :)

 • Sposób pierwszy: czyszczenie pralki octem

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów czyszczenia pralki jest ocet.

Szklankę octu wlej do pojemnika na proszek i wstaw pranie, nastawiając najwyższą temperaturę – 90 stopni. Jeśli drażni Cię jego zapach, możesz dodać do prania również kilka kropli ulubionego aromatycznego olejku.

Ocet jest pogromcą grzybów i zarazków oraz znakomitym odkamieniaczem - świetnie poradzi sobie z gromadzącym się kamieniem i innymi zabrudzeniami naszej pralki.

 • Sposób drugi: czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Drugą, również bardzo efektywną metodą czyszczenia pralki, jest użycie kwasku cytrynowego.

Wsyp do pojemnika na proszek ok. 150 g produktu i ustaw program czyszczenia bębna bądź najwyższą temperaturę i pełen cykl prania.

Kwasek cytrynowy doskonale radzi sobie z kamieniem, który osadza się we wnętrzu pralki, i pozostawia świeży zapach.

Wskazówka: możesz połączyć ze sobą ocet i kwasek – taka mieszanka daje świetne efekty!

 • Sposób trzeci: czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Kolejny sposób to wykorzystanie artykułu, który z pewnością każdy z nas ma w swojej kuchni. Mowa oczywiście o sodzie oczyszczonej. Jest absolutnie wielofunkcyjnym produktem. :)

Wsyp szklankę sody do pojemnika na proszek i ustaw pełen cykl prania w najwyższej temperaturze.

Soda świetnie poradzi sobie z przykrym zapachem, zlikwiduje kamień i pleśń i pozostawi wnętrze pralki czyste i odświeżone.

 

Jak czyścić pralkę środkami chemicznymi?

Oprócz wyżej wymienionych sposobów można również skorzystać z innych dostępnych opcji i wyczyścić pralkę ogólnodostępnymi środkami chemicznymi.

 • Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Mimo, iż przeznaczone do zupełnie innego sprzętu, rewelacyjnie radzą sobie również i w pralkach.

Wrzuć 1 tabletkę do bębna i ustaw program do czyszczenia pralki. Dodatkową tabletkę możesz również umieścić w dozowniku na proszek.

Tabletki bezproblemowo usuną brud nagromadzony we wnętrzu pralki. Po zakończonym praniu pamiętaj o pozostawieniu otwartych drzwiczek pralki, by mogła ona całkowicie wyschnąć.

 • Czyszczenie pralki wybielaczem

Do dozownika wlej szklankę wybielacza i ustaw pranie z najwyższą temperaturą.

Wybielacz usunie brzydki zapach z wnętrza pralki, nagromadzony osad i kamień, ale też idealnie zdezynfekuje bęben. Jeśli przeszkadza Ci intensywny zapach tego środka, po czyszczeniu pralki możesz nastawić ją pustą, raz jeszcze dodając płyn bądź odrobinę proszku do prania.

 

Dostępne są również dedykowane płyny do czyszczenia, które usuwają osad wapienny, nieprzyjemne zapachy i wszelkie zabrudzenia gromadzące się w trudno dostępnych częściach pralki. To bardzo wygodna opcja dla wszystkich zabieganych J Dokładna instrukcja użycia znajduje się na opakowaniu danego produktu.

Sprawdź produkty do czyszczenia pralki.

 

Jak często powinniśmy czyścić pralkę?

Wszystko zależy oczywiście od tego, jak często korzystamy z pralki i jak silne są zabrudzenia na pranej odzieży. Producenci zalecają, by takie gruntowne czyszczenie wykonać minimum raz w miesiącu.

Brzydki zapach z pralki

Brzydki zapach z pralki jest oznaką pojawienia się grzybów. Jakie mogą być jego przyczyny?

 • Zapchany filtr - w filtrze pralki zbierają się kawałki włókien, nici, chusteczek higienicznych, papierków i innych drobnych rzeczy, które zawieruszają się nam w kieszeniach ubrań. Gromadzą się one w szczelinach pralki i zwyczajnie gniją, tworząc szarą maź (szlam) o bardzo nieprzyjemnym zapachu;
 • Zamykanie mokrej pralki – nagromadzona wilgoć i brak dostępu do powietrza jest idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i innego rodzaju grzybów;
 • Zostawianie prania w bębnie pralki – tak samo jak w przypadku wyżej – pozostawione pranie zaczyna gnić i wydzielać okropnie brzydki zapach;
 • Brudny pojemnik na proszek - nieczyszczony jest jednym z głównych powodów rozwoju bakterii, które przenikają do wnętrza pralki.

Wiedzieliście, że krótkie programy oraz pranie w niskich temperaturach również mogą przyczyniać się do powstawania szlamu w pralce? Oczywiście nikt nie mówi, że od teraz nie możemy korzystać z tych krótkich programów – są one niezwykle przydatne :) Także korzystajmy ze wszystkich funkcji, jakie oferuje nam nasza pralka, lecz nie zapominajmy o tym, by o nią odpowiednio zadbać. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że posłuży nam dłużej, a wstawione pranie będzie czyste i pachnące.

Kamień w pralce

Twarda woda sprzyja powstawaniu kamienia, który jest niebezpieczny dla każdej pralki. Osadza się na bębnie, grzałkach oraz filtrze i może doprowadzić do jej uszkodzenia. Ponadto nagromadzony kamień pozostawia brudne ślady na wypranych ubraniach. :(

To znak, że nasze pralka wymaga gruntownego czyszczenia!

czyszczenie pralki

Tyle w teorii :)

A oto praktyczna instrukcja, jak czyścić pralkę w kilku prostych krokach:

 1. Odłącz urządzenie od prądu.
 2. Wyjmij pojemnik na proszek i umieść go w misce z wodą i octem. Pozostaw na kilka minut. Następnie dokładnie umyj.
 3. Umyj obudowę i drzwiczki pralki.
 4. Wyczyść filtr znajdujący się na dole pralki – bardzo często o nim zapominamy, a to duży błąd!
 5. Nie zapominaj o uszczelkach – wyczyść dokładnie kołnierz bębna pralki.
 6. Podłącz pralkę do prądu i ustaw program czyszczenia bębna. Jeśli nie masz go w swojej pralce, możesz ustawić ją na najwyższą temperaturę.
 7. Wybierz jeden z wyżej wspomnianych sposobów czyszczenia pralki i włącz pranie.

Prawda, że proste? Grunt, by robić to systematycznie. Wyznacz sobie jeden dzień w miesiącu, który poświęcisz na takie porządki ;)  

Pamiętaj też, by po każdym praniu pozostawić uchylone drzwiczki od pralki oraz pojemnik na proszek. Taka praktyka uchroni pralkę od gromadzenia się wilgoci i powstawaniem pleśni.

Powodzenia!