Na pewno słyszałaś o tym, że istnieje skóra sucha i odwodniona. Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że to mniej więcej to samo, objawia się ściągnięciem, miejscowym przesuszeniem i nasila zimą, to za chwilę zrozumiesz, na czym polega różnica. 

 

Skóra sucha a odwodniona - podobieństwa i różnice 

Najpierw w teorii - skóra sucha to rodzaj skóry (podobnie jak tłusta czy trądzikowa), a skóra odwodniona to stan przejściowy, który można cofnąć i który może przyjąć tak naprawdę każdy z rodzajów - od trądzikowej, przez tłustą po normalną.  

No to jak rozpoznać w praktyce – czy skóra jest sucha czy odwodniona? 

Charakterystycznymi objawami dla skóry odwodnionej, są: 

  • Zauważalne ściągnięcie skóry po myciu, 

  • Zaczerwienienie, 

  • Miejscowe podrażnienie, swędzenie i dyskomfort. 

I jeśli zaczynają u Ciebie występować - jesteś co najmniej zaskoczona, bo wcześniej ich nie było. To może świadczyć właśnie o problemie odwodnienia, który jest stanem przejściowym i odwracalnym. 

Jeśli z kolei takie objawy utrzymują się odkąd pamiętasz, starasz się je łagodzić pielęgnacją i odpowiednim dbaniem o siebie, ale czasem się nasilają - możesz wnioskować, że masz do czynienia ze skórą suchą, która (jak wszystkie inne rodzaje) czasem może być dodatkowo odwodniona. 

 

Jakie mogą być przyczyny skóry odwodnionej? 

  • Błędy pielęgnacyjne i... za dużo kosmetyków. Choć paradoksalnie mogłoby się wydawać, że im więcej nałożymy tym lepiej, a co najwyżej za gruba warstwa kremu się nie wchłonie. Ale jeśli dużo eksperymentujesz, zaczynasz przygodę z kwasami i nie do końca wiesz, w jaki sposób wspierać barierę hydrolipidową i ograniczać ucieczkę wody z naskórka - skutkiem ubocznym może być właśnie odwodnienie

  • Nadużywanie peelingów lub stosowanie zbyt intensywnych produktów – usuwanie martwego naskórka jest potrzebne i może przynosić wspaniałe rezultaty, jeśli nie robisz tego zbyt często. W przeciwnym razie – prowadzi to do przesuszenia naskórka i znacznie przedłuża proces odnowy. 

  • Nieprawidłowe i agresywne oczyszczanie twarzy – stosowanie silnie oczyszczających środków myjących lepiej jest zamienić na dwuetapowe oczyszczanie, które opiera się na formule olejowej i łagodnym środku myjącym. Silne substancje myjące potrafią znacząco zaburzyć działanie bariery hydrolipidowej i doprowadzić do odwodnienia

 

Czy problem skóry odwodnionej może dotyczyć również ciała? 

Tutaj jest wyraźna różnica między skórą suchą a odwodnioną. Skóra sucha ma to do siebie, że występuje z reguły na całym ciele łącznie z cerą. Natomiast odwodniona dotyczy zwykle tylko skóry twarzy. 

 

Kiedy będzie wiadomo, że skóra przestała być odwodniona? 

Z pewnością to poczujesz 😊 Skóra odzyskuje komfort, naturalny blask, znikają podrażnienia i zaczerwienienia (szczególnie te punktowe). 

 

Jak dbać o skórę suchą? 

  • Zamienić klasyczny żel pod prysznic na olejowy środek myjący

  • Stosować pielęgnację kanapkową - po użyciu balsamu lub nawilżającego żelu, nałożyć olejek, który zadziała jak kołderka, ograniczając jednocześnie parowanie wody z naskórka i wspomoże działanie substancji nawilżających. Jeśli natomiast nakładasz olejek samodzielnie i zastanawiasz się, dlaczego wciąż skóra sprawia wrażenie przesuszonej – to właśnie dlatego, że olejek nie ma czego ‘domknąć’, 

  • Stosować olejowe mycie twarzy – oleje niwelują działanie substancji myjących, które czasem mogą być drażniące. 

Skórę suchą można też wesprzeć dietą. Podstawowym krokiem jest oczywiście odpowiednie nawodnienie i spożywanie dużej ilości wody w ciągu dnia. Ponadto, w diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w kwasy omega 3, 6, 9, a z witamin na szczególną uwagę zasługuje A. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście holistyczne podejście do pielęgnacji i sposobu żywienia, czyli działanie kompleksowe. Skóra sucha to rodzaj skóry (podobnie jak trądzikowa czy naczynkowa) i raczej nie ma możliwości, aby zmieniła się w inną. Odpowiednio zaopiekowana sprawia, że można z nią dobrze żyć i nie czuć dyskomfortu. 

Posłuchaj odcinka podcastu o skórze suchej i odwodnionej, z którego dowiesz się znacznie więcej i rozwiejesz wątpliwości, czy w takim przypadku istnieje w ogóle skóra normalna :)