Wróć do wszystkich inspiracji

Jak zrobić dobre selfie: 10 sposobów na ładne zdjęcia

Jak zrobić dobre selfie: 10 sposobów na ładne zdjęcia

Selfie rzadko wychodzą dobrze przypadkiem. Warto poznać kilka zasad, dzięki którym zrobisz ładne zdjęcia. Sprawdź, jak zrobić dobre selfie!

Zasada 1.: światło!

Najlepsi fotografowie, którzy tworzą dla was okładki pism często słyszą, że nadużyli retuszu, tymczasem oni po prostu znają się na odpowiednim ustawieniu światła. To ono jest kluczem do ładnych zdjęć. Nie masz takiej techniki jak oni, ale możesz wykorzystać to, co masz pod ręką. Pamiętaj, że naturalne światło czyni cuda. Nawet nie zauważysz, kiedy znikną ci worki pod oczami. Wypróbuj ustawienia przy oknie (przodem do niego lub leciutko bokiem) z wykorzystaniem światła, które wpada do wnętrza, albo wyjdź na zewnątrz i włącz filtr przeciwsłoneczny. Dobre zdjęcia nie lubią bezpośrednich promieni – niech światło mieni się na twojej twarzy. Możesz wziąć białą kartkę i trzymać ją pod brodą – zadziała jak naturalne odbicie światła.

Zasada 2.: wyjdź z cienia

Cień dołoży ci cienie pod oczami. Nie będzie to dobrze wyglądało. Staraj się również nie robić sobie zdjęć, kiedy słońce jest wysoko, około południa, bo ukaże ono światu wszystko, co chciałabyś ukryć. Fotografowie mówią o złotych godzinach, mając na myśli dwie godziny po wschodzie słońca i dwie przed jego zachodem – sekret tkwi w tym, że wtedy słońce oświetla cię ciepłą, piękną barwą. 

Zasada 3.: z błyskiem

Chcesz robić fajne zdjęcia, kiedy jest ciemno albo w domu brakuje naturalnego światła? Użyj lampy błyskowej, ale nie licz na ideał (zawsze będzie miało niebieski odcień). Poza tym flesz sprawia, że twarz wychodzi nieco blada, płaska, może się też świecić. Najlepiej, jeśli robiąc wieczorem zdjęcia w pomieszczeniu doświetlisz je, zapalając jak najwięcej lamp. Wtedy zdjęcia będą bardziej doświetlone.

Zasada 4.: kadr jak z filmu

Czasami pewnie słyszysz aktorki mówiące, że jeden profil mają lepszy od drugiego i tylko tym właściwym ustawiają się do zdjęć. Ba, nawet starają się tylko nim grać w filmach. Większość ludzi nie ma symetrycznej twarzy, to zdarza się bardzo rzadko, wybierz więc swoją „lepszą stronę” metodą prób i błędów. Podobno lewy profil zazwyczaj wypada korzystniej. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz mieć dobre selfie. Zrób sobie tysiąc zdjęć: przechylaj głowę w różnych kierunkach, aż znajdziesz to najlepsze ustawienie. 

Fot. Shutterstock.com

Zasada 5.: zawsze z góry

Nie bez powodu gwiazdy selfie podnoszą zawsze rękę z telefonem wyżej. Chodzi o zamaskowanie niepożądanego drugiego podbródka. Nigdy nie fotografuj się więc z perspektywy żaby, czyli od dołu. Telefon trzymaj lekko pochylony w swoim kierunku tak, aby jego dolna krawędź była na wysokości oczu. Sprawdź zresztą sama, jak to „wyszczupla” w porównaniu z innymi pozycjami aparatu. Staraj się też nie robić zdjęcia zupełnie na wprost – patrz w kamerkę, ustawiając twarz lekko z profilu. Pamiętaj, żeby opuścić ramiona i delikatnie podnieść brodę. Ułatwisz sobie zadanie, jeśli użyjesz kijka do selfie.

Zasada 6.: bądź naturalna

Zbyt wystudiowana poza, która aż krzyczy, że spędziłaś na jej tworzeniu dwie godziny, zepsuje wrażenie. Żeby uzyskać efekt zdjęcia zrobionego od niechcenia, niektórzy zalecają lekkie rozchylenie ust i wciągnięcie powietrza tuż przed przyciśnięciem migawki (łagodzi napięcie twarzy), inni zamknięcie oczu i otworzenie ich dopiero do zdjęcia (świeże spojrzenie) albo jak to robią fotografowie na sesjach z gwiazdami: pomyślenie o czymś przyjemnym (zawsze dobrze nastraja). A jeśli już widzisz, że z każdym kolejnym zdjęciem jest gorzej i gorzej, odłóż telefon, odpocznij, zajmij się czymś innym, a potem nagle cykaj. Ładne zdjęcia potrzebują trochę spontaniczności.

Zasada 7.: nie tylko ty

Pokaż ciekawe, piękne tło za plecami. Ono też "pracuje". Ustaw się tak, żeby można było podziwiać miejsce, w którym akurat jesteś. Tu pomocny będzie kijek do selfie. Możesz również coś wkomponować w zdjęcie dzięki aplikacji, o których więcej przeczytasz w punkcie 9.

Fot. Shutterstock.com

Zasada 8.: dziubek nie dla każdego

Nigdy nie zmuszaj się do gwiazdorskiego uśmiechu. Zamiast zbytnio kombinować, postaw na naturalność. Ona jest bezcenna. Poćwicz przed lustrem ciepłe spojrzenie, taki rodzaj „uśmiechu oczami”. Przetestuj też w samotności, czy wszechobecny dziubek w twoim przypadku jest korzystny.

Zasada 9.: zrób się na bóstwo

Aparaty telefoniczne mają coraz więcej opcji obróbki i odpowiedniego przerabiania zdjęć (retusz selfie, korekta balansu bieli). Portale społecznościowe również oferują podstawowe funkcje przerabiania zdjęć. Jeśli chcesz pobawić się na bardziej zaawansowanym poziomie, wybierz jedną z umożliwiających to aplikacji. My, kobiety, szczególnie docenimy Perfect365 – to narzędzie pozwalające na dodanie makijażu spośród gotowych propozycji lub zaprojektowanie własnego. ToolWiz umożliwia obróbkę zdjęć. A jeśli chcesz zaskoczyć znajomych swoją twarzą, w którą wkomponowany jest np. pysk wilka – wybierz PhotoLab Picture Editor (znajdziesz tu setki różnych efektów). Zastanawiasz się, skąd twoi znajomi biorą te wszystkie śmieszne uszy, okulary i serduszka? Zapewne już poznali aplikację B612. Możesz wypróbować też takie aplikacje jak Afterlight lub Facetune.

Zasada 10.: Nie przesadź

Jak zrobić dobre selfie, ale nie przegiąć? Aplikacje mają nieograniczone możliwości – uważaj, żeby nie dać się ponieść chęci odmładzania i upiększania. Po prostu nie wykorzystuj ich maksymalnych możliwości, a uda ci się zrobić naprawdę ładne zdjęcia!

Tekst: Katarzyna Montgomery

Wypróbuj