Wróć do wszystkich inspiracji

Ochrona stóp w czasie upałów. Jak uniknąć odcisków?

Ochrona stóp w czasie upałów. Jak uniknąć odcisków?

Nawet w czasie największych upałów możesz zapewnić stopom komfort – wystarczy, że sięgniesz po nowoczesne produkty gwarantujące świeżość i ochronę przed odciskami.

W upalne dni bardziej się pocimy. Podobnie nasze stopy. Warto wtedy sięgać po preparaty zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu, np. antyperspiranty do stóp. Oprócz hamujących aktywność gruczołów potowych soli glinu są one wzbogacone o odświeżający mentol czy lawendę, które dodatkowo działają antybakteryjnie. Do walki z nadmierną potliwością zalecane są antyperspiranty z nieco wyższym stężeniem środków blokujących pocenie – stosuje się je raz na tydzień. Pomogą też kąpiele z dodatkiem naparów ziołowych, np. szałwii, kory dębu czy rozmarynu, oraz noszenie przewiewnego obuwia i skarpetek z naturalnych materiałów, np. bawełny. Można też sięgnąć po przeciwpotne pudry lub talki albo dezodoranty do stóp i obuwia, które niwelują przykry zapach i przeciwdziałają namnażaniu się grzybów i bakterii. Oprócz tego, że zapewniają świeżość i komfort, mają właściwości nawilżające, jak również chronią skórę przed wysuszeniem.

Wygodnie i bez bólu

Latem, w związku ze wzmożonym poceniem się stóp, rośnie też ryzyko powstawania bolesnych otarć i pęcherzy. Pomocne mogą okazać się wtedy żelowe lub silikonowe wkładki do butów – zarówno sportowych, jak i tych bardziej eleganckich. Nie tylko poprawiają komfort chodzenia, zapewniając większą stabilność, ale też zabezpieczają przed urazami i poślizgiem, amortyzując śródstopie i wspierając łuk stopy. Jest to szczególnie przydatne, gdy lubimy buty na wysokich obcasach. Ponadto wkładki są cienkie, przezroczyste i dyskretne, można więc łatwo dopasować je do każdego typu butów, nawet mocno wyciętych.
Jeśli jednak już dorobimy się pęcherzy lub odcisków, warto od razu sięgnąć po specjalistyczne plastry. Dzięki warstwie żelowej dobrze przylegają do skóry, chronią przed naciskiem i ocieraniem, ułatwiają szybkie gojenie się ranek, a także zabezpieczają je przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Ich kształt jest często dopasowany do różnych partii stopy – na palce, pięty lub przestrzenie między palcami. Plastry wyprodukowane są z nowoczesnych, przepuszczających powietrze i absorbujących wilgoć materiałów, dzięki czemu pozwalają skórze oddychać, a jednocześnie są wytrzymałe i wodoodporne. W drogeriach można też kupić specjalistyczne plastry na odciski z dodatkiem kwasu mlekowego i salicylowego, które działają delikatnie rozmiękczająco i pozwalają szybciej zlikwidować problem.

Tekst: Anna Wilk

Wypróbuj