Hormony. To główny winowajca niekorzystnych zmian w Twoim wyglądzie i samopoczuciu. Wahania stężeń estrogenów w poszczególnych trymestrach służą (lub nie) aparycji. Dotyczy to także włosów i paznokci, które raz wyglądają pięknie, a kiedy indziej trochę gorzej. Jedyna rada: zaakceptuj stan, w którym jesteś, i zmiany, jakim podlega Twoje ciało. Nie zapominaj o codziennej pielęgnacji. Ciąża to najwłaściwszy czas na używanie kosmetyków naturalnych, zawierających oleje roślinne, ekstrakty ziołowe oraz wyciągi kwiatowe i owocowe.
Jak dbać o włosy i paznokcie?
Mycie. Włosy mogą się teraz przetłuszczać, niewykluczone, że pojawi się łupież. Niektóre panie skarżą się na wypadanie włosów, a także na kruchość i łamliwość paznokci. Są na to sposoby. Myj włosy tak często, aby czuć się komfortowo. Stosuj delikatne szampony na bazie naturalnych, roślinnych surowców, takich jak: pokrzywa, rumianek, dziurawiec, tatarak i rzepa. Płukanki ziołowe łagodzą podrażnienia i normalizują wydzielanie sebum. Płucz włosy letnią (nie gorącą) wodą, unikaj intensywnego szczotkowania oraz gorącego nawiewu suszarki. Gorąca woda, mydło i stosowane detergenty osłabiają również paznokcie.
Wzmacnianie i regeneracja
Odżywki. Stosowanie balsamów i naturalnych olejów zawsze daje świetne efekty wzmacniające, zwłaszcza jeśli jest to oliwa z oliwek, olej arganowy, rokitnikowy, lniany lub z wiesiołka. Olejowanie w krótkim czasie wzmocni skórę głowy, poprawi elastyczność włosów, a co ważne w Twoim stanie, zapobiegnie łupieżowi, podrażnieniom i wypadaniu włosów. Wmasuj olej w skórę głowy i we włosy, pozostaw na dwie – trzy godziny lub na całą noc, po czym umyj je delikatnym szamponem. Takie oliwne terapie świetnie też sprawdzają sie w przypadku kruchych, łamliwych paznokci. Wystarczy podgrzać odrobinę oliwy z oliwek, dodać witaminę A+E i zanurzyć paznokcie na kilka minut. Zabieg ten powtarzaj przez kilka dni.
Dieta. Jeśli chcesz mieć zdrowe włosy i paznokcie, powinnaś zdrowo się odżywiać – to prawda stara jak świat. Niedobory witamin i minerałów prowadzą zwykle do osłabienia paznokci i łamliwości włosów, są też przyczyną chorób skóry głowy. Szczególnie powinnaś zwrócić uwagę na produkty bogate w witaminę A, witaminy z grupy B, magnez, wapń, żelazo, cynk, miedź, potas, krzem i jod, żeby dostarczać je drogą naturalną, czyli z pożywieniem. Pamiętaj, że suplementy dla kobiet w ciąży zawierają te związki, zrezygnuj więc ze stosowania suplementów dodatkowych.
Monika Bogdańska