Wróć do wszystkich inspiracji

8 zasad pielęgnacji malucha

8 zasad pielęgnacji malucha

Kąpanie, przewijanie, smarowanie, masowanie… Początkujący rodzice uczą się wielu nowych umiejętności. Pielęgnacja niemowlęcia nie jest jednak trudna. Warto tylko trzymać się kilku zasad.

Kosmetyki dostosowane do wieku dziecka

Na opakowaniu mydła, kremu, płynu do kąpieli, szamponu zawsze szukaj informacji, dla dzieci w jakim wieku produkt jest przeznaczony. Do pielęgnacji noworodka i małego niemowlęcia używaj tylko kosmetyków „od pierwszych dni”. Mają bezpieczny, maksymalnie uproszczony skład, nie zawierają filtrów chemicznych.

Ochrona delikatnej skóry

Skóra niemowlęcia jest wrażliwa na drażniące działanie wiatru, mrozu, promieni słonecznych, a także śliny, potu, moczu, kału. Przewijaj dziecko od razu, gdy zrobi kupę. Stosuj chłonne pieluchy, ale i je zmieniaj nie rzadziej niż co 3 godziny.
Nie przegrzewaj dziecka, by na skórze nie pojawiały się potówki. W okresie ząbkowania i silnego ślinienia skórę wokół ust zabezpieczaj kremem ochronnym. Używaj go także przed spacerem, smarując wszystkie odsłonięte części ciała.

Mycie – kolejność ma znaczenie

W czasie mycia unikaj przenoszenia zanieczyszczeń i bakterii. Przed kąpielą najpierw przemyj buzię dziecka wacikami nasączonymi wodą. Powieki oczyść zwilżonymi gazikami, każde oko osobnym, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Potem umyj okolicę pieluszkową.
U dziewczynki zawsze w kierunku „od przodu do tyłu”, by bakterie z jelit nie przedostały się do cewki moczowej. Dopiero na koniec włóż dziecko do wanienki.

Pamiętaj o fałdkach

Nie zapominaj o zgięciach łokci i kolan, pachach, pachwinach, szyi, rowku między pośladkami, miejscach za uszami. Tam gromadzą się resztki ulanego mleka, trzeba je regularnie usuwać.

Obserwacja i sprawdzanie

Przy przebieraniu i przewijaniu niemowlęcia oglądaj jego skórę. Jeśli miejscami jest wysuszona, użyj kremu, balsamu lub oliwki. U noworodka łuszczące się rączki i stopy to normalny objaw, ale warto je natłuścić i nawilżyć. Sprawdzaj, czy pod pieluchą nie powstaje odparzenie. Jeśli pupa jest zaczerwieniona, częściej przewijaj malca i wietrz skórę po każdym myciu. Używaj łagodnych preparatów do prania, przeznaczonych dla niemowląt i alergików.

Mniej znaczy więcej

Smarując skórę dziecka, np. okolice intymne, pamiętaj, że ważne jest regularne używanie kremu czy maści. Nie przesadzaj z ilością kosmetyku – naskórek ma być zabezpieczony cienką, równomierną warstwą.
Do kąpieli używaj niewielkiej porcji płynu myjącego, szamponu też bierz kapkę. Pamiętaj, że w pierwszych miesiącach życia dziecka nie trzeba kąpać codziennie, ważne tylko, by na bieżąco dbać o higienę intymną.

Uruchom wyobraźnię

Dzieci lubią codzienną pielęgnację, jeśli nie mają złych skojarzeń z kąpielą, przewijaniem czy smarowaniem. Czasem wystarczy za ciepła woda w wanience czy niedelikatne mycie głowy, by na długo zniechęcić malca do kąpieli. Dlatego zadbaj, by dziecku było ciepło i miło, by nie czuło się zagrożone, by woda nie nalewała mu się do oczu. Jeśli niemowlę płacze przy kąpaniu, przez kilka dni oszczędź mu wanienki i myj je wacikami, gdy leży na miękkim ręczniku. Używaj do tego ciepłej (ok. 37°C) wody. Zanim oczyścisz wrażliwą skórę nawilżanymi chusteczkami, potrzymaj je chwilę w dłoniach, by się ogrzały. Masując, smarując, unosząc niemowlę, rób to tak, by go nie przestraszyć. Wyobraź sobie, jak wygląda świat z perspektywy przewijaka, gdy wielkie dłonie robią coś z delikatnym ciałkiem.

Zmień rutynę w zabawę

Przewijanie, kąpiel, smarowanie – to wspaniała okazja do bliskości z dzieckiem.
Wykorzystaj ją! Mów do malca, uśmiechaj się, naśladuj wydawane przez niego dźwięki. Podczas smarowania ciała nazywaj jego części. Wprowadź zabawy paluszkowe:
„Idzie rak, nieborak” albo „Sroczka kaszkę warzyła”. To wspiera jego rozwój, tworzy tzw. czuciową mapę ciała i uczy komunikacji. Jeśli niemowlę czegoś nie lubi (np. smarowania buzi kremem), zmieniaj tę czynność w zabawę (np. oklepuj opuszkami palców jego policzki, udając padający deszcz).

Tekst: Joanna Szulc

Wypróbuj