Wróć do wszystkich inspiracji

Jak stosować peeling do ciała?

Jak stosować peeling do ciała?

Peeling do ciała oczyszcza, wygładza i sprawia, że skóra ma ładniejszy koloryt. Sprawdź, jak stosować peeling do ciała!

– Uwielbiam, kiedy grube ostre ziarenka, przesuwając się po skórze, masują moje ciało – mówi 42-letnia Tamara.  – Ale najprzyjemniej jest po spłukaniu peelingu do ciała. Idealnie oczyszczony naskórek daje uczucie niesamowitej lekkości. Po zrobieniu peelingu zawsze czuję się tak, jakbym zgubiła pod prysznicem kilka kilogramów. Mam tłustą skórę, przez co na plecach i ramionach często pojawią się wypryski. Regularne złuszczanie to jedyna skuteczna metoda na idealnie oczyszczoną i gładką skórę.

Pilingowanie ciała to dla mnie zabieg idealny: przyjemny, skuteczny i natychmiast widać efekty – mówi 23-letnia Magda. W okresie jesienno-zimowym mam szorstką, suchą i poszarzałą skórę. Gruboziarnisty peeling do ciała błyskawicznie poprawia koloryt skóry. Dodatkowo zauważyłam, że od kiedy regularnie złuszczam skórę, zniknął problem wrastających włosków na nogach i w okolicach bikini. 

37-letnia Julia lubi peelingi z innego powodu. Dzięki nim pozbyła się cellulitu, a rozstępy stały się mniej widoczne. – Wcześniej stosowałam kremy redukujące pomarańczową skórkę, ale dopiero regularne masaże gruboziarnistymi kosmetykami, połączone z wcieraniem kremów, dały naprawdę dobry efekt.

Peeling do ciała: dla zdrowej skóry

Skóra każdej z nas – bez względu na wiek i kondycję – potrzebuje złuszczania. Peeling do ciała usuwa obumarły naskórek i zanieczyszczenia, przyspieszając tym samym proces odnowy. Ułatwia on prawidłowe wchłanianie się wszystkich kosmetyków pielęgnacyjnych, które stosujesz, i pozwala utrzymać gładką i promienną skórę na co dzień. Szorstki masaż przyspiesza krążenie krwi, dotlenia tkanki i poprawia strukturę skóry.

Po co złuszczać naskórek i jak stosować peeling do ciała?

Porady ekspertki

Złuszczanie się skóry to naturalny proces, który zachodzi w naszym organizmie nieustannie. Trwa on około 28 dni i to właśnie dzięki niemu ładnie wyglądamy.

W głębokich warstwach naskórka, blisko skóry właściwej, powstają żywe komórki. Przechodzą one przez kolejne warstwy naskórka, spełniając po drodze różne funkcje, aż do warstwy zrogowaciałej, gdzie obumierają i wtedy się złuszczają. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wiatr, zanieczyszczenia, komórki w naszym ciele mogą mutować, czyli zamieniać się w komórki nowotworowe. Proces złuszczania umożliwia usunięcie tych uszkodzonych i najstarszych.

 

Ponadto mniej więcej w połowie drogi do warstwy zrogowaciałej komórki produkują NMF (naturalny czynnik nawilżający) i lipidy, czyli tłuszcze odpowiedzialne za naturalną barierę chroniącą przed toksynami i alergenami. Dlatego złuszczanie jest dobre – to naturalny mechanizm funkcjonowania skóry pozwalający jej na zachowanie zdrowia.

Wykazano naukowo, że komórki w zdrowym organizmie mają potencjał, by dzielić się bez końca. Czyli stale obcierany, traktowany peelingiem do ciała naskórek może się ciągle odbudowywać. Częstotliwość i moc złuszczania należy dobrać do potrzeb i reakcji skóry, ale na pewno warto to robić. I teraz jest na to najlepszy czas – od września do kwietnia z przerwą na narty i w czasie silnych mrozów.

Peeling do ciała i twarzy - rodzaje

  • Pilingujące żele myjące – to kosmetyki, które możesz stosować każdego dnia pod prysznicem. Zawierają drobinki delikatnie złuszczające martwy naskórek. Przyjemnie pobudzają – szczególnie rano. Taka forma peelingu do ciała jest polecana zwłaszcza osobom ze skórą tłustą, łojotokową, bo pozwala na dokładne oczyszczenie porów (na plecach, ramionach itp.).
  • Peeling do ciała mechaniczny – zawiera drobinki ścierne, takie jak cukier, sól, zmielone pestki. Jeśli ktoś lubi mocny peeling do ciała, powinien sięgać po kosmetyki z grubymi ziarnami, drobne, np. z mieloną kawą, działają delikatniej. Peeling do ciała solny i cukrowy możesz wcierać w mokrą skórę, wówczas działa łagodniej, ponieważ zarówno cukier, jak i sól rozpuszczają się w wodzie. Gdy chcesz osiągnąć efekt mocniejszego złuszczenia, nałóż peeling do ciała na suchą skórę.
  • Peelingi chemiczne (enzymatyczne) – nie zawierają drobinek ściernych, tylko składniki, które rozpuszczają obumarły naskórek. Stosuje się je na delikatną skórę twarzy, szyi i dekoltu.
  • Nie używaj peelingu do ciała na skórę skaleczoną, podrażnioną, pokrytą wysypką.

Oprac. Maja Tarnowska