Wróć do wszystkich inspiracji

Rozwój ciąży tydzień po tygodniu!

Rozwój ciąży tydzień po tygodniu!

Za chwilę pojawi się maleństwo i zmieni Twoje życie. Czas ciąży to również okres wielkich zmian! Poznaj, jak rozwija się dziecko w brzuchu i jak zmienia się organizm podczas cudownych dziewięciu miesięcy.

Pierwszy trymestr ciąży to czas wielkich zmian. Najpierw dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą, a niebawem zobaczysz swoje maleństwo w USG. Sprawdź, jak się będziesz czuć oraz jak będzie rozwijać się maleństwo w pierwszym trymestrze ciąży.

I trymestr ciąży – jak się czuje mama?

Każda kobieta czuje się inaczej w ciąży, lecz pewne dolegliwości można uznać za typowe. Początki ciąży to przede wszystkim nudności, a także wymioty, wzdęcia i inne problemy żołądkowe, które osłabiają apetyt, zwłaszcza gdy hormony wyostrzają zmysły. Wiele kobiet ma awersję do potraw mięsnych i jest wyczulona na niektóre zapachy.

Ponadto podnosi się poziom progesteronu, co powoduje rozszerzenie moczowodów, poza tym rozszerzają się naczynia krwionośne i zwiększa ilość krwi - w efekcie nerki produkują więcej płynów i właśnie dlatego co chwila biegasz do toalety. Zmiany w układzie krwionośnym mogą z kolei wywołać uciążliwy katar w ciąży oraz tkliwość piersi. U niektórych kobiet występują obrzęki, choć częściej to dolegliwość w ciąży mnogiej.

W tym czasie przez gwałtowny wzrost progesteronu czujesz senność w ciąży, jesteś pozbawiona energii, a jednocześnie twój organizm działa na najwyższych obrotach i potrzebuje więcej snu. Oprócz tego gra hormonalna wyzwala huśtawkę nastrojów, rozkojarzenie, nieracjonalne zachowania i uczucie niepokoju.

Pamiętaj, że I trymestr to okres newralgiczny, kiedy powinnaś uważać. Zapewnij sobie i dziecku zdrową dietę, pełną zielonych warzyw dostarczających kwasu foliowego (kwas foliowy w ciąży zapobiega wystąpieniu wad cewy nerwowej płodu). Pamiętaj też o spacerach i o tym, że większość dolegliwości mija z końcem 12. tygodnia ciąży.

Jak rozwija się dziecko w I trymestrze ciąży?

Rozwój płodu dzieli się w I trymestrze na trzy okresy:

 • przedzarodkowy (1-2 tydzień ciąży),
 • zarodkowy (2-8 tydzień ciąży),
 • płodowy (od 9. tydzień ciąży).

1. trymestr ciąży to okres intensywnego rozwoju. Pojedyncza komórka staje się zygotą, a następnie płodem, który szybko rośnie i coraz wyraźniej daje o sobie znać.

Okres przedzarodkowy

 • 1. tydzień ciąży - to czas przed owulacją.
 • 2. tydzień ciąży - dochodzi do poczęcia. Powstaje zygota, która wędruje z jajowodu do jamy macicy, podlegając licznym podziałom. Zygota w stadium blastocysty zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, po czym dzieli na dwie części, z których rozwinie się zarodek i łożysko.

Okres zarodkowy

 • od 3. tydzień ciąży – zaczyna się proces tworzenia narządów, czyli organogenezy. Zarodek jest w pęcherzyku ciążowym, widać go na zdjęciu USG jako ciemną plamkę otoczoną białą obwódką. Następnie w pęcherzyku ciążowym rozwija się pęcherzyk żółciowy, pełniący funkcję odżywczą, oddechową i krwiotwórczą. Z czasem przejmie je łożysko, a pęcherzyk zaniknie z końcem I trymestru.
 • Od 4. tygodnia ciąży z cewy nerwowej rozwija się mózg i rdzeń kręgowy, a w dalszej kolejności półkule mózgowe. Narządem, który pracuje jako pierwszy jest serce, które między 4. a 7. tygodniem ma już budowę czterojamową. Początkowo bije około 80 razy na minutę, a w 11. tygodniu ciąży wykonuje już około 170 uderzeń na minutę. Czynność serca spada około 14. tygodnia ciąży i do rozwiązania wykonuje 120-160 uderzeń na minutę. 4. tydzień ciąży to czas, w jakim kształtują się zalążki narządów zmysłów, ale ich rozwój funkcjonalny rozpocznie się w drugiej połowie ciąży.
 • od 5. tydzień ciąży - rozwija się układ krwionośny, tworzą naczynia chłonne, powstają zalążki kończyn.
 • Od 6. tygodnia ciąży w kończynach wyłania się kończyny górne i dolne.
 • od 7. tydzień ciąży - rozpoczyna się proces tworzenia kości. Nerki i wątroba już pracują, podobnie układ krwionośny i pokarmowy.
 • od 8. tydzień ciąży – maluszek zaczyna przypominać noworodka, twarzoczaszka zarodka jest już w pełni ukształtowana, maluszek ma bardziej wyprostowaną głowę i uwidocznioną szyję.

Okres płodowy

 • 9.–11. tydzień ciąży - wykształca się większość narządów i układów, które dojrzewają czynnościowo. Dziecko połyka płyn owodniowy, a na języku ma pierwsze kubki smakowe. Powinien mieć także widoczną kość nosową i wykształcone więzadła głosowe. Dziecko staje się bardziej aktywne: obraca głowę, prostuje szyję, może dotknąć dłońmi twarzy, nawet mieć czkawkę.
 • 12. tydzień ciąży - zauważalne są ruchy jelit, usprawniające pracę układu pokarmowego. Skóra właściwa pokrywa pierwotny naskórek. Tworzą się paznokcie i linie papilarne.

Przed Tobą drugi trymestr, który uchodzi za najlepszy czas w ciągu całej ciąży!

II trymestr trwa od 14. do 27. tygodnia ciąży. Dla wielu kobiet to najlepszy czas oczekiwania na dziecko.

Dolegliwości pierwszego trymestru ustępują. Brzuszek jest wyraźnie zaokrąglony, ale jeszcze nie ciąży. Ponadto na początku II trymestru przyszła mama czuje pierwsze ruchy dziecka. 

Jak czuje się mama w II trymestrze ciąży?

II trymestr ciąży to czas odpoczynku od pierwszych ciążowych dolegliwości i chwila wytchnienia przed III trymestrem.

Po 13. tygodniu znikają, a przynajmniej łagodnieją, nudności. Przestają też dokuczać bóle głowy. Wraca za to energia i apetyt. Chociaż zmienia się zapotrzebowanie żywieniowe, lepiej nie jeść za dwoje. Dieta ma ogromny wpływ na rozwój maluszka, dlatego należy zdrowo się odżywiać. 

Co można zaobserwować podczas USG?

W II trymestrze wykonuje się tzw. USG połówkowe, pozwalające ocenić rozwój dziecka. Badanie przeprowadza się pod kątem wad wrodzonych, ale w jego trakcie określa się też przybliżoną masę płodu, potwierdza płeć dziecka oraz wiek ciąży. Lekarz zwraca uwagę na budowę anatomiczną dziecka, ilość wód płodowych, a mama, oprócz tego, że chce usłyszeć “wszystko w porządku, dziecko rośnie zdrowo”, ma możliwość je zobaczyć. 

Jak rozwija się dziecko w II trymestrze ciąży?

II trymestr jest okresem szybkiego tempa wzrostu płodu. Maleństwo zmienia się z tygodnia na tydzień - wyrównują się proporcje sylwetki, twarz nabiera rysów, zarysowują się uszy, nos i broda.

Na początku czwartego miesiąca dziecko waży około 80-100 g, a pod koniec szóstego nawet 1 kg.

 • 14.-15. t.c. - maluszek jest coraz bardziej aktywny, to dowód prawidłowej pracy układu nerwowego. Przyszła mama wkrótce poczuje pierwsze ruchy dziecka, które porusza paluszkami stóp i rąk. Dziecko może już ćwiczyć ssanie kciuka.
 • 16.-17.  t.c. -  dziecko ćwiczy oddychanie. U dziewczynek wykształcają się jajniki. 
 • 18.-20.  t.c. - maluszek, który ma jeszcze sporo miejsca, obraca się i kopie. Wkrótce też zacznie miewać czkawkę, co ma związek z rozwojem strun głosowych. U chłopców w 20. tygodniu zaczyna się proces zstępowania jąder.
 • 21.-24.  t.c. -  ręce i nogi mają odpowiednie proporcje, dziecko wykonuje bardziej skoordynowane ruchy. Mózg intensywnie dojrzewa. Donoszenie ciąży do tego momentu to okazja, by odetchnąć z ulgą. Dzieci urodzone po 24. tygodniu ciąży mają szansę przeżyć dzięki intensywnej opiece medycznej. 
 • 25.-27.  t.c. -  rozwija się siatkówka oka. Maluszek ma wykształcone kubki smakowe oraz uczy się zapamiętywać głosy. Dziecko żywo reaguje na bodźce: głośny hałas może je przestraszyć, widzi też ostre światło.  

Czwarty, piąty i szósty miesiąc ciąży niosą wiele przyjemnych zmian. Zaokrąglony brzuszek, którym można się pochwalić, wyczekiwane pierwsze ruchy dziecka, a także odpowiedź na pytanie “chłopiec czy dziewczynka”. Większość mam najlepiej wspomina właśnie II trymestr, podczas którego można po prostu cieszyć się ciążą.

III trymestr ciąży to ostatnia prosta przed porodem. Dwie trzecie drogi zarówno przyszła mama jak i dziecko mają już za sobą. III trymestr ciąży trwa od 28. do 40. tygodnia albo do dnia rozwiązania. Poród od 38. tygodnia wzwyż uważny jest za ciążę donoszoną, a dziecko urodzi się w pełni rozwinięte. Zanim to nastąpi, maluszek musi jeszcze trochę urosnąć i przygotować się do życia w nowym środowisku.

Jak czuje się mama w III trymestrze ciąży?

III trymestr ciąży to silniej i częściej wyczuwalne ruchy dziecka, a także skurcze przepowiadające. Dochodzą także dolegliwości związane z rosnącym brzuchem: obrzęki nóg, bóle pleców, skrócony oddech. Może pojawić się zgaga, bezsenność oraz absurdalne, realistyczne sny.

Co można zauważyć podczas USG III trymestru?

Pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży jest czas na ostatnie lub przedostatnie USG. Podczas badania można zobaczyć Maluszka i zrobić mu wspaniałe pamiątkowe zdjęcie!

USG III trymestru pozwala wykryć ewentualne wady anatomiczne oraz określić przewidywaną masę płodu. Na jej podstawie lekarz będzie w stanie potwierdzić, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Jak rozwija się dziecko w III trymestrze ciąży?

Zanim po raz pierwszy weźmiesz w ramiona swojego Maluszka, czeka go intensywny rozwój układu nerwowego oraz dojrzewanie płuc.

 • 28.-29. t.c.: Maluszek waży już ponad 1 kg i jest wielkości główki kalafiora! W siódmym miesiącu rejestruje się u płodu rytm snu i czuwania, który niestety, najczęściej jest odwrotny niż u przyszłej mamy.
 • 30.-31. t.c.: na tym etapie dziecko powinno mieć otwarte oczy i umieć mrugać. Maluszek wykonuje coraz bardziej skoordynowane ruchy, co świadczy o prawidłowym rozwoju układu nerwowego. Mózg coraz bardziej się fałduje, przypominając mózg dorosłego człowieka.
 • 32.-33. t.c.: Maluszek tygodniowo przybiera na wadze około 0,25 kg. Im staje się większy, tym ma mniej miejsca w brzuchu, więc częściej kopie i rozpycha się łokciami. Pojawiają się odruchy chwytania i ssania, typowe dla noworodków. Dziecko doskonali zdobyte umiejętności, szczególnie zdolność oddychania.
 • 34.-36. t.c.: rośnie liczba komórek mózgowych oraz dopełnia rozwój kory mózgowej. Maluch obraca głowę i kręci się z boku na bok. Powinien też już ustawić się do porodu.
 • 37.-40. t.c.: w ostatnich tygodniach ciąży masa ciała płodu wynosi około 3 kg i stopniowo zwalnia jej przyrost. Mózg intensywnie się rozwija, co będzie trwać do trzeciego roku życia. Płuca są już wykształcone i nawet w przypadku porodu przed terminem, Maluszek poradziłby sobie na świecie.

Wielu kobietom 9. miesiąc ciąży zdaje się dłużyć w nieskończoność, tym bardziej, że organizm jest już bardzo obciążony. Na szczęście pojawiają się też objawy zbliżającego się wkrótce rozwiązania. Obniżenie dna macicy, coraz częstsze skurcze, a także syndrom wicia gniazda świadczą o tym, że już wkrótce będziesz mogła w końcu przytulić swoje dziecko!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeszcze więcej informacji i porad o budowaniu odporności krok po kroku znajdziesz na naszej grupie Rodzice, Rossnę! na Facebooku.

Rodziców, którzy lubią podcasty zapraszamy do słuchania kanału „Rodzice, Rossnę!”, z którego dowiedzą się m.in. jak zadbać o zdrowy sen dziecka. Odcinków odsłuchasz na Spotify oraz na kanale Rossnę! na YouTube.

Jak zbudować odporność Twojego dziecka? Jesteś w ciąży i chcesz wzmocnić swój organizm? Zobacz e-booka, którego przygotowaliśmy razem z naszymi ekspertami  dla uczestników programu Rossnę! Dowiedz się więcej TUTAJ! 

Krok 1 z 3

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem Android od wersji 6.0 lub iOS od wersji 11.0.

Google PlayApp StoreAppGallery