Wróć do wszystkich inspiracji

Wszystko o pielęgnacji i pierwszej kąpieli noworodka

Wszystko o pielęgnacji i pierwszej kąpieli noworodka

Wrażliwa skóra, malutkie paznokcie, urocze fałdki… Pielęnacja noworodka wymaga wyjątkowej delikatności i troskliwości. To nie jest trudne, trzeba tylko poznać zasady.

Początkującym rodzicom zadania takie jak kąpiel noworodka, przewijanie czy czyszczenie uszu mogą wydawać się trudne. Jednak z czasem dojdziecie do wprawy i czynności te nie będą sprawiały wam kłopotu.  

Pierwsza kąpiel noworodka – na sucho

W pierwszych dniach po powrocie ze szpitala w ogóle nie musicie kąpać noworodka. Możecie ułożyć go w ciepłym pokoju na ręczniku i delikatnie umyć myjką.

Krok po kroku: 

 • Używając wacików lub gazików nasączonych letnią wodą albo solą fizjologiczną, przetrzyj najpierw jedno oko, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Zmień wacik na czysty, przetrzyj drugie oko.  
 • Specjalnym patyczkiem do uszu dla dzieci delikatnie przetrzyj małżowiny uszne i zakamarki za uszami.
 • Mokrym i ciepłym wacikiem przetrzyj buzię dziecka, a następnie szyję. Używając zwilżonych wodą wacików, dokładnie umyj okolice intymne. U dziewczynki zawsze przemywaj tę strefę od przodu do tyłu (od cewki moczowej w stronę odbytu). U chłopca nie odciągaj na siłę napletka. 
 • Mokrą, ciepłą myjką przetrzyj całe ciałko, nie zapominając o fałdkach na nóżkach i rączkach.  
Fot. iStock


Pierwsza kąpiel noworodka – na mokro 

Kąpiel noworodka w wanience na początku jest nieco stresująca. Warto mieć kogoś do pomocy, by wszystko poszło sprawnie. Małego niemowlęcia, które jeszcze nie pełza i nie brudzi się przy jedzeniu, nie trzeba kąpać codziennie (wystarczy raz na 2–3 dni). Jednak wieczorne mycie może stać się kojącym rytuałem. 

Krok po kroku: 

 • Przygotuj niezbędne przybory (wanienka z matą antypoślizgową, termometr do wody, miękki ręcznik, myjka) i kosmetyki. Przyda się łagodny płyn do mycia lub specjalne mydło, a jeśli dziecko ma bujną czuprynę – także szampon. Miej pod ręką czystą pieluchę, krem do pupy, ubranko. 
 • Sprawdź temperaturę wody w wanience – powinna być minimalnie wyższa niż temperatura ciała (ok. 37 st. Celsjusza).  
 • Chwyć maluszka tak, by jego głowa opierała się na twoim przedramieniu. Druga ręka jest wtedy wolna i możesz nią umyć dziecko. Wkładaj malca do wody spokojnie i stopniowo, najlepiej lekko bokiem do powierzchni wody, by maluch widział, co się z nim dzieje. 
 • Nie przedłużaj kąpieli, bo woda szybko stygnie i niemowlęciu może być zimno. 
 • Osuszaj skórę, przykładając ręcznik, ale nie pocieraj nim naskórka. Jeśli malec ma suchą skórę (co u dzieci zdarza się często), po kąpieli warto użyć odrobiny rozgrzanej w dłoniach oliwki czy preparatu emolientowego do posmarowania ciała.
 • Emolienty tworzą na skórze film, który zapobiega utracie wody. Jeśli skóra dziecka nie jest przesuszona, te kosmetyki można stosować sporadycznie. 
 • Przed ubraniem malca nie zapomnij zabezpieczyć skóry pod pieluszką kremem ochronnym. 

Przewijanie noworodka

W pierwszych miesiącach życia dziecko przewijamy naprawdę często. Pieluszkę trzeba zmienić po każdej kupce, a tych może być początkowo nawet kilkanaście dziennie. Skóra maluszka źle znosi kontakt z drażniącymi substancjami; zbyt rzadkie przewijanie może prowadzić do odparzeń.

Krok po kroku: 

 • Przygotuj wcześniej potrzebne rzeczy: chusteczki nawilżające do przemycia pupy, świeżą pieluszkę, krem na odparzenia i czyste ubranko na wszelki wypadek.  
 • Nigdy nie zostawiaj maluszka samego na przewijaku. Dzieci rozwijają się szybko – jednego dnia niemowlę leży tylko na pleckach, drugiego może już obracać się na boki, a to grozi sturlaniem się z przewijaka czy łóżka.  
 • Podczas przewijania noworodka nie unoś go za nóżki. Jeśli podłożysz przedramię lewej ręki pod kolana dziecka i delikatnie przysuniesz je do jego tułowia, pupa nieco się uniesie. Możesz wtedy bez trudu wysunąć brudną pieluchę, a po umyciu pupy wsunąć czystą. 
 • Zawsze myj pupę od przodu do tyłu, by nie przenieść bakterii z okolic odbytu (szczególnie u dziewczynek grozi to zapaleniem dróg moczowych). 
 • Jeśli masz chwilę, a dziecko nie jest głodne i rozdrażnione, przed zapięciem czystej pieluchy pozwól maluchowi poleżeć trochę z gołą pupą. Wietrzenie skóry zapobiega podrażnieniom.  
 • Przy każdym przewijaniu smaruj krocze i pośladki dziecka cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom.

Jaka pielęgnacja po pierwszych urodzinach? 

Odporność i właściwości skóry dziecka kształtują się aż do trzeciego roku życia. Delikatna pielęgnacja noworodka to nie wszystko, także roczniak i dwulatek jej potrzebują. Do mycia, nawilżania i ochrony delikatnej skóry dziecka najlepiej jest używać łagodnych, przebadanych dermatologicznie kosmetyków o prostym składzie. Szampony, mydła, kremy przeznaczone dla dorosłych mogą u malutkich dzieci powodować podrażnienia i zmiany skórne. Nadal do prania dziecięcych ubrań używamy specjalnych proszków i płynów (warto także włączać program dodatkowego płukania).

Tekst: Paulina Heromińska, Joanna Szulc

Wypróbuj