Wróć do wszystkich inspiracji

Jak dbać o włosy - wyjaśnia trycholog

Jak dbać o włosy - wyjaśnia trycholog

Słońce, słona woda, klimatyzacja...nasze włosy za tym nie przepadają! Dowiedz się, dlaczego po lecie pielęgnacja włosów jest tak ważna. Przeczytaj, co mówi trycholog Magdalena Szymczak 

Kąpiele w morzu, basenie, opalanie, klimatyzacja mogą niekorzystnie wpłynąć na kondycję włosów, sprawić, że stracą połysk, trudniej je rozczesać, ułożyć. Promieniowanie UV przyczynia się też do niszczenia lipidów zawartych we włosach, przez co tracą one sprężystość i witalność. A suche powietrze dodatkowo zwiększa ich łamliwość. Więc...

Jak zregenerować włosy po wakacjach?

Regeneracja i odżywianie - to najważniejsze pojęcia, o których musimy pamiętać, aby wzmocnić włosy. Zregenerowane szybko odzyskają blask. Pierwszym krokiem powinno być podcięcie zniszczonych i rozdwojonych końcówek, ponieważ nie ma dla nich ratunku, a pozostawienie ich może pogorszyć stan włosa poprzez przesunięcie się pęknięcia (rozdwojenia) w kierunku jego nasady. Wybierając szampony, maski i odżywki, warto zwrócić uwagę, czy zawierają one składniki regenerujące, np. keratynę, oraz odżywiające witaminy i proteiny (witaminę E, prowitaminę B5). Zawsze po spłukaniu szamponu czas na odżywkę do włosów – nakładamy ją jedynie na włosy, bez wcierania w skórę głowy, i trzymamy tak długo, jak zaleca producent, by cenne składniki miały szansę przeniknąć do wnętrza włosa. Przynajmniej raz w tygodniu warto zastosować również maskę nawilżającą
Słowem – w okresie powakacyjnej regeneracji należy systematycznie odżywiać i wzmacniać strukturę włosów oraz unikać wszystkiego, co dodatkowo je przesusza i osłabia, np. trwałej ondulacji, prostowania lub częstego suszenia.

Jak układać przesuszone włosy 

Bez suszarki raczej trudno wystylizować fryzurę? Jak układać włosy, żeby im nie zaszkodzić?

Przede wszystkim nie używać suszarki do bardzo mokrych włosów – wcześniej należy je osuszyć ręcznikiem i nałożyć preparat termoochronny, który zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem gorącego powietrza i jednocześnie ułatwi stylizację - to lek na przesuszone i łamliwe włosy. Ważne jest również to, by kierować ciepły strumień powietrza zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa – od nasady po same końce. Dzięki temu łuski pochewki włosa ułożą się płasko, a idealnie gładkie włosy pięknie błyszczą, a my możemy pożegnać się z problemem, jakim są spalone włosy.

Okresowo osłabionym włosom, np. po wakacjach, pomoże właściwa pielęgnacja. A co, jeśli czupryna nie chce wrócić do formy – włosy wypadają, są kruche, przesuszone? 

Jeżeli zauważymy, że nagle na poduszce, ubraniach czy szczotce zostaje dużo więcej włosów niż zwykle, to jest to sygnał alarmowy. Zaniepokoić powinny też zmiany na skórze głowy, np. wypryski, białe lub żółte łuski, swędzenie, pieczenie. Wówczas pomoże specjalista od włosów trycholog

Jak wygląda wizyta u trychologa? 

Oprócz szczegółowego wywiadu na temat zdrowia i stylu życia, za pomocą mikrokamery przeprowadza się badanie skóry głowy oraz ocenia stan włosów następowych, czyli nowo rosnących. Potem pobierana jest próbka włosów z cebulkami (około 5–10), by dokonać analizy ich stanu i zdiagnozować ewentualne zaburzenia. Wizyta kończy się indywidualnymi zaleceniami, wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji, często konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, wizyta u endokrynologa lub ginekologa.

Włosy są odzwierciedleniem funkcjonowania całego organizmu, dlatego też na ich stan wpływają nie tylko preparaty, których używamy, ale także to, jak wygląda nasza dieta, jak miesiączkujemy, czy na twarzy i plecach pojawiają się wypryski, czy nasi rodzice mają włosy, a nawet takie rzeczy jak remonty, podróże itp. Często przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest rozchwianie hormonów, dlatego bada się ich poziom. Pomocne są również wyniki morfologii: poziom żelaza, ferrytyny, cynku, witaminy D3. Wypadanie włosów jest objawem czegoś, nie przyczyną, a zadaniem trychologa jest „przeszukać” organizm i znaleźć źródło problemu.

Prawidłowa dieta to także sposób na zniszczone włosy

Czyli żeby mieć piękne lśniące włosy, powinniśmy o nie dbać, dopieszczać je odpowiednio dobranymi kosmetykami, chronić przed słońcem i nie stresować się. 

I prawidłowo się odżywiać. Nasze codzienne menu powinno być bogate w warzywa i owoce, kasze, nasiona, pestki, chude mięso, ryby, produkty mleczne. Dieta dla zdrowych włosów to dieta, która powinna nam towarzyszyć przez całe życie. 

6 kroków w Twoim rytuale pielęgnacyjnym dla włosów

  • Znajdź szampon odpowiadający potrzebom twoich włosów oraz skóry głowy. Jego zadaniem jest dokładne oczyszczenie naskórka na głowie oraz zmycie z włosów zanieczyszczeń i resztek produktów do stylizacji.  
  • Odżywka, zwłaszcza do włosów suchych, to nieodłączny element codziennej pielęgnacji. Jej zadaniem jest dostarczenie cennych składników aktywnych, które głęboko wnikają w strukturę włosa i odbudowują je, dodają sprężystości i blasku. 
  • Znajdź kosmetyki odpowiednie dla siebie: inne składniki znajdziesz w produktach do włosów kręconych, inne do potrzebujących nabłyszczenia. Specjalne szamopny i odżywki  nadają włosom objętości, inne pomogą włosom farbowanym.
  • Jeśli farbujesz włosy, odżywkę stosuj wymiennie z maską podtrzymującą kolor
  • Raz, dwa razy w miesiącu zastosuj intensywną terapię w postaci specjalnych masek albo ampułek o silnych właściwościach regenerujących. Postępuj zawsze zgodnie ze wskazówkami producenta. To ważne, ponieważ w zabiegach regeneracyjnych liczy się to, gdzie nakładać produkt (tylko na włosy czy również na skórę), czas, po którym należy produkt zmyć, jak również okres kuracji i częstotliwość stosowania. 
  • Po spłukaniu maski czy odżywki i przesuszeniu włosów wetrzyj w nie produkt, który delikatnie je okryje, otuli, a dodatkowo dostarczy składników nawilżających i odżywczych. Mogą to być olejki albo specjalne eliksiry, lotiony, spreje, serum.
     

Metody płatności:MastercardVisaBlikPayPoPayUPrzelewy24GPay