Wróć do wszystkich inspiracji

Siwe włosy, czyli naturalne piękno!

Siwe włosy, czyli naturalne piękno!

Trend na siwe włosy trwa! Z dumą noszą je największe hollywoodzkie gwiazdy, np. Charlize Theron, Andie MacDowell, Sarah Jessica Parker czy Demi Moore. Wśród polskich gwiazd propagatorką siwych włosów jest m.in. Ania Mucha. Pytanie, jak ukryć siwe włosy zaczyna być passè, ponieważ teraz to naturalne, siwe włosy są hitem!

Dlaczego siwiejemy?

Proces siwienia najczęściej zaczyna się, kiedy mamy ok. 30 lat (chociaż zdarza się, że siwieją nawet 18-latkowie). Jest on spowodowany spadkiem poziomu produkowanej melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za nadanie włosom konkretnej barwy. Melanina pełni również funkcję naturalnej tarczy ochronnej. Im jest jej mniej, tym włosy są podatniejsze na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, również te powodowane promieniami słonecznymi. Dlatego bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja!

Jak pielęgnować siwe włosy?

Siwe włosy z jednej strony są suche (ze względu na brak w nich melaniny), z drugiej mocne, grube i zdrowe (ponieważ nie są zniszczone przez farbowanie czy rozjaśnianie).

Podstawą pielęgnacji siwych włosów jest ich nawilżanie! Humektantowe i emolientowe odżywki i maski do włosów to must have! Humektanty odżywiają i nawilżają włosy, a emolienty zatrzymują wilgoć wewnątrz struktury włosa. Ich stosowanie sprawia, że włosy są miękkie, elastyczne, nawilżone i naturalnie nabłyszczone.

Siwe włosy mają tendencję do żółcenia. W celu zapobiegania takiemu efektowi warto od czasu do czasu włączyć do pielęgnacji produkty, które są im dedykowane. Srebrne czy fioletowe szampony oraz płukanki do siwych włosów neutralizują żółte tony, nadając włosom chłodny srebrny połysk. Należy również pamiętać, że mycie włosów powinno być wyjątkowo delikatne ze względu na specyficzną budowę siwego włosa oraz jego podatność na uszkodzenia. Polecane są łagodne szampony, np. te przeznaczone dla dzieci.

Pielęgnacja siwych włosów krok po kroku:

  1. Mycie włosów łagodnym szamponem
  2. Stosowanie odżywki humektantowej lub emolientowej
  3. Używanie płukanki (płukanki przeznaczone dla siwych włosów mają na celu ich przyciemnienie. Korzystnie wpływają na kondycję włosów, dodając im objętości i zdrowego połysku)
  4. Nakładanie maski do włosów o zbalansowanym składzie opartym na humektantach i emolientach
  5. Ochrona UV: przed wyjściem na słońce należy użyć serum silikonowego, które chroni włosy przed uszkodzeniami i/lub kosmetyku-mgiełki do włosów z filtrem

Siwe włosy zdobyły serca wielu kobiet i nawet te, których naturalne siwienie jeszcze „nie dopadło”, często decydują się na srebrną koloryzację. Jak długo utrzyma się ten trend? Na razie końca nie widać... ;)