Wróć do wszystkich inspiracji

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Co jest najważniejsze w codziennej rutynie pielęgnacyjnej? Dokładnie oczyszczona skóra! Bez niej kolejno używane produkty (choćby najlepsze!) mogą nie dać pożądanych rezultatów. Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń sprawia, że składniki aktywne mają ułatwioną pracę i lepiej wchłaniają się w głąb skóry. Dodatkowo, cera staje się miękka, odżywiona i na dłużej zachowuje swój piękny wygląd. Dowiedzmy się, na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy i jakie korzyści ze sobą niesie! 

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy krok po kroku

W ciągu całego dnia na naszej twarzy osiada wiele substancji, które na dłuższą metę mogą być szkodliwe dla cery. Krem z filtrem, makijaż, naturalnie wydzielane sebum oraz zanieczyszczenia ze środowiska – to właśnie mieszanka, którą należy dokładnie zmyć z naszej skóry. Jej pozostałości mogą powodować wiele nieprzyjemnych skutków, między innymi powstawanie niedoskonałości, zaskórników lub podrażnień. Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to najlepszy sposób, aby skutecznie usunąć nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia. Dlaczego? Niektóre z substancji są rozpuszczalne w wodzie, inne zaś w tłuszczach, dlatego jeden produkt mógłby okazać się niewystarczający. Warto więc zdecydować się na kosmetyki, które działają w różnych kierunkach i wspólnie zapewniają najlepsze efekty. A jak używać ich właściwie? Wszystkie odpowiedzi znajdziemy poniżej :)

Krok pierwszy, czyli demakijaż skóry

Codzienny demakijaż jest idealnym momentem na delikatny masaż, który sprawi, że produkt będzie mógł skutecznie „związać” resztki zanieczyszczeń pozostałych na naszej skórze. Wykonujmy go od środka twarzy do zewnątrz, zaczynając od strefy oczu. Nie zapominajmy, aby traktować swoją skórę z miłością - unikajmy mocnego pocierania, które może wywoływać niechciane podrażnienia. Demakijaż powinien trwać na tyle długo, aby kosmetyk dobrze połączył się ze wszystkimi wcześniej aplikowanymi produktami, sebum i zanieczyszczeniami, które zebrały się na naszej skórze przez cały dzień. Poświęćmy więc na ten krok co najmniej 15 sekund. Pamiętajmy, aby wybierać produkty, które nie tylko skutecznie rozpuszczają resztki makijażu, ale też wspierają barierę hydrolipidową skóry, czyli zawierają składniki nawilżające, np. betainę lub trehalozę, a do tego mają otulające konsystencje.

Protip: Możemy łączyć różne kosmetyki do demakijażu w jednym kroku. Przykładowo, do usunięcia makijażu oczu możemy zastosować płyn micelarny, a na całą twarz użyć olejku lub mleczka. Najistotniejszy jest, aby stale obserwować swoją skórę i dzięki temu wybrać kombinację, która służy jej najlepiej.

Poznajmy produkty do demakijażu:

>> Płyny micelarne

>> Mleczka do demakijażu

>> Olejki do demakijażu

>> Masełka do demakijażu

Krok drugi, czyli oczyszczanie cery

Olej lub masełko, które wmasowaliśmy w skórę w celu rozpuszczenia zanieczyszczeń, w kolejnym kroku musi zostać dokładnie zmyte. Z tym zadaniem poradzą sobie takie produkty jak żele, pianki lub emulsje. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Na odpowiedni dobór komponentów oczyszczających, w zależności od rodzaju skóry. Im bardziej wrażliwa i odwodniona, tym lepiej sprawdzą się produkty oparte na delikatnych komponentach myjących, np. Lauryl Glucoside, Coco-Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamate, które będą oczyszczać bez efektu ściągnięcia i przesuszenia skóry. Pamiętajmy też, aby nie trzeć naszej twarzy - osuszmy ją delikatnie z nadmiaru wody osobnym ręcznikiem, lekko dociskając go do skóry. Jeśli po skończonym dwuetapowym oczyszczaniu dalej widzimy resztki makijażu (np. na rzęsach), wróćmy do kroku pierwszego – usuńmy je przy pomocy wacika, stosując np. płyn micelarny. Z taką podstawą dalsza pielęgnacja cery będzie w stanie… dać z siebie wszystko! :)

Protip 1: Jeśli nasza pielęgnacja poranna jest minimalistyczna i opiera się na kosmetykach o lekkich konsystencjach (np. używamy samego kremu bez filtra SPF lub toniku/hydrolatu), możemy przejść od razu do drugiego etapu i zrezygnować z demakijażu. Wszystko zależy od potrzeb naszej skóry.

Protip 2: Mycie poranne i wieczorne niekoniecznie zawsze musi wyglądać tak samo – wszystko zależy w jakim stanie jest obecnie nasza skóra. Starajmy się patrzeć na pielęgnację twarzy holistycznie.

Poznajmy produkty do oczyszczania twarzy w domu:

>> Żele i pianki do mycia twarzy

>> Emulsje do mycia twarzy