Wróć do wszystkich inspiracji

Jak pielęgnować skórki wokół paznokci?

Jak pielęgnować skórki wokół paznokci?

Miej zadziorny charakter, ale nie skórki! Wypróbuj odżywki i olejki do skórek, które: 

  • zmiękczają i ułatwiają ich usuwanie; 
  • ograniczają przyrastanie; 
  • zapobiegają zadzieraniu i uszkodzeniom. 

Masz problem ze skórkami?

Przerośnięte lub suche i pozadzierane skórki wokół paznokci – czy wiesz, że główną przyczyną tych problemów jest ich nieumiejętne usuwanie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: to wcale nie jest trudne. Od gładkich i zadbanych skórek dzielą cię tylko 4 kroki.

Fot. Fotolia-RASP-Rossmann

Krok 1. Przygotowanie

Jeśli masz pomalowane paznokcie, zmyj lakier. Posmaruj okolice paznokci preparatem zmiękczającym lub usuwającym skórki. Na początek tylko u jednej ręki. Odczekaj tyle, ile zaleca producent – zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

Regularne używanie preparatu przeciwdziała nadmiernemu przyrastaniu naskórka w obrębie paznokcia. Zmiękcza go i delikatnie rozpuszcza. Nie stosuj go jednak na uszkodzoną skórę.

Krok 2. Odsuwanie skórek

Drewnianym patyczkiem albo metalowym kopytkiem odsuń rozmiękczone skórki. Pamiętaj, że rosną one w miejscu, w którym paznokieć jest najcieńszy, więc łatwo go uszkodzić. Dlatego nie przyciskaj patyczka zbyt mocno do płytki i nie podważaj skórek zbyt głęboko.

Krok 3. Wycinanie skórek

Jeżeli są już odsunięte, ale nieładnie odstają, wytnij je. Rób to delikatnie, ostrymi cążkami. Pamiętaj, aby nie ciąć ich zbyt krótko, bo chronią one płytkę przed wnikaniem bakterii. Zbyt agresywne pozbywanie się ich może doprowadzić do stanu zapalnego albo powodować ich szybsze narastanie.

Fot. Fotolia

Krok 4. Odżywienie

Po skończonym zabiegu umyj i osusz dłoń. Zajmij się skórkami wokół paznokci u drugiej ręki, powtarzając każdy etap. Na koniec wmasuj w okolice paznokci specjalny olejek lub odżywkę do skórek. Regularne nawilżanie poprawi ich kondycję – staną się gładkie, bez nieestetycznych, bolesnych zadziorków.

Wypróbuj