Wróć do wszystkich inspiracji

Dlaczego wypadają włosy i jak temu zaradzić?

Dlaczego wypadają włosy i jak temu zaradzić?

Wypadanie włosów nasila się z wiekiem, ale przytrafia się też młodym. Powodów mogą być dziesiątki. Niektórym z nich możemy zaradzić sami, w przypadku innych trzeba zwrócić się do lekarza.

1. GENY

Dziedziczne łysienie to najczęstsza przyczyna utraty włosów. To uwarunkowany genetycznie zanik mieszków włosowych. U niektórych mężczyzn zaczyna się już we wczesnej młodości. Jednym tworzą się zakola, inni łysieją od czubka głowy. Ten rodzaj łysienia dotyka też starszych kobiet, ale im nie tworzą się zakola: włosy po prostu rzedną.

2. CHOROBY

Łysienie może być spowodowane chorobą skóry lub chorobą wewnętrzną. Wśród chorób skóry najczęstszymi są grzybica i łojotok. Grzybica jest uciążliwa w leczeniu, ale nie niszczy mieszków włosowych. Podobnie z łojotokiem, czyli wzmożonym wydzielaniem łoju na powierzchni skóry głowy. Można mieć do niego dziedziczne skłonności, ale bywa też skutkiem zmian hormonalnych w okresie dojrzewania i przekwitania. Inną chorobą jest łysienie plackowate. To schorzenie autoimmunologiczne: własny układ odpornościowy chorego atakuje skórę głowy, na której tworzą się łyse placki. Czasami łysienie plackowate ustępuje samo. Można też je leczyć, podając miejscowo sterydy.  Przejściowa utrata włosów może wiązać się ze stresem, poważniejszą operacją, grypą lub inną ciężką infekcją z wysoką gorączką. Po ustąpieniu przyczyny włosy same odrastają.

3. HORMONY

Wypadanie włosów bywa związane z zaburzeniami hormonalnymi. Może to być np. objaw niedoczynności tarczycy, chorób Hashimoto czy Cushinga. W tym przypadku wyleczenie podstawowej dolegliwości powinno przynieść rozwiązanie problemu z włosami. Czasami przejściowe wypadanie włosów na tle hormonalnym to fizjologia. Niektóre kobiety tracą włosy po porodzie, bo gwałtownie spada im poziom estrogenu. Inne w czasie menopauzy. Tak „zgubione” włosy z reguły odrastają.
Kobiety z dziedziczną skłonnością do przerzedzania się włosów powinny uważać, stosując antykoncepcję hormonalną – źle dobrane pigułki mogą nasilić problem.

4. LEKI

Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym leków. Nie chodzi tylko o chemioterapię, ale także o przyjmowanie w wysokich dawkach lekarstw na zapalenie stawów, depresję, artretyzm, nadciśnienie.

5. DIETA

Przejściowa utrata włosów wiąże się często ze zbyt szybką utratą wagi. Przyczyną może być też niedobór białka oraz żelaza, który prowadzi do anemii. Z tego powodu zdarza się, że włosy zaczynają wypadać, kiedy ktoś przechodzi na wegetarianizm lub weganizm oraz u chorych na bulimię lub anoreksję.

6. PIELĘGNACJA

Włosy mogą nam wypadać z powodu uczulenia na jakiś składnik szamponu, odżywki lub innego preparatu. Może im też szkodzić nadużywanie produktów do stylizacji, suszarki, prostownicy, lokówki, a także zbyt częste farbowanie. Włosy mogą być też zmęczone fryzurami, które je „ciągną” – takimi jak koński ogon i warkocze. Szkodzi im zwłaszcza czesanie się w ten sposób całymi latami.

Tekst: Maria Baksik

Wypróbuj