Wróć do wszystkich inspiracji

Szczotkowanie ciała na sucho – korzyści dla ciała i ducha

Szczotkowanie ciała na sucho – korzyści dla ciała i ducha

Do niedawna jedynym sposobem na pozbycie się martwego naskórka było peelingowanie ciała. Pod prysznicem, w wannie z użyciem kosmetyków z naturalnymi lub syntetycznymi drobinkami. Teraz coraz popularniejsze jest szczotkowanie ciała na sucho. Jak zacząć, kto powinien go unikać, dlaczego warto i jaką szczotkę wybrać – odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jak szczotkować na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho wykonuj zawsze od dołu do góry – w kierunku serca, czyli tak jak przepływa limfa. Ruchy powinny być długie i płynne. Ręce i nogi szczotkuj wzdłuż, a brzuch, ramiona, kolana – kolistymi ruchami. 

Ważna jest również siła nacisku – szczotkowanie to pielęgnacyjny rytuał i ma sprawiać przyjemność, a nie ból. Tam, gdzie skóra jest delikatniejsza (np. dekolt), masuj lżej. W przeciwnym razie podrażnisz skórę. Siłę nacisku dostosuj też do upodobań, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze szczotkowaniem, bądź dla siebie maksymalnie delikatna. Twoja skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do zabiegu, ale z każdym kolejnym będzie lepiej, a efekty widoczne.

Najważniejsze: na sucho to na sucho! Zapomnij o kremach, balsamach i olejkach. Szczotkuj regularnie, co 2-3 dni po kilka – kilkanaście minut. Nie musisz szczotkować całego ciała – możesz skupić się tylko na udach, pośladkach, brzuchu. Jeśli masz wyjątkowo wrażliwą skórę, masuj rzadziej i delikatniej. Mocno nie znaczy lepiej. Liczy się systematyczność.

Po kosmetyki sięgnij dopiero po szczotkowaniu na sucho i kąpieli. Wybieraj te o działaniu nawilżającym i ujędrniającym. Olejek, balsam, lotion – jak lubisz.

Zobacz wszystkie nasze produkty do pielęgnacji ciała!

Jaką szczotkę wybrać

Szczotka do masażu na sucho powinna być wykonana z naturalnego włosia, np. końskiego, dzika, kokosa, konopi czy agawy. Jej kształt nie ma znaczenia – wybierz taką, która dobrze leży w dłoni.   

Pamiętaj, że po każdym użyciu szczotkę należy wypłukać czystą wodą lub umyć z użyciem delikatnego detergentu. Rączka jest przeważnie drewniana, dlatego szczotka powinna dobrze wyschnąć – kładź ją włosiem do dołu. Przechowuj w suchym miejscu – takim, w którym nie będzie się też kurzyć.

Szczotkę oczywiście co jakiś czas wymieniaj. Nawet najlepsza nie będzie służyć wiecznie.

Efekty szczotkowania na sucho

Najlepsze efekty szczotkowania na sucho uzyskasz, jeśli będziesz wykonywać ten zabieg regularnie. To podstawa!

  • Szczotkowanie na sucho zastępuje peeling, więc podstawowym efektem tego zabiegu jest złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu Twoja skóra będzie coraz gładsza, bardziej napięta, a cellulit będzie się zmniejszał.
  • Ten zabieg rozwiąże też problem z wrastającymi włoskami po depilacji.
  • Może to zaskakujące, ale szczotkowanie ciała wspiera układ odpornościowy. Dzieje się tak, ponieważ masaż poprawia krążenie limfy, która bierze udział w usuwaniu toksyn z organizmu.
  • Szczotkując, masujesz. Jeśli wykonasz masaż rano, pobudzisz się i dodasz energii. Jeśli natomiast wolisz odprężyć się przed snem, szczotkuj skórę wieczorem. Potem weź kąpiel – pod prysznicem lub w wannie.

W skrócie szczotkowanie ciała na sucho:

  • peelinguje
  • ujędrnia
  • wygładza
  • relaksuje
  • detoksykuje
Szczotkowanie ciała w ciąży

Przeciwwskazania, czyli kto nie powinien szczotkować

Mimo że początki bywają trudne, a skóra może reagować lekkim podrażnieniem i zaczerwienieniem, szczotkowanie na sucho to rytuał dla każdego. Prawie. Jeśli masz żylaki lub skłonność do pękania naczynek – odradzamy. Również osobom z trądzikiem. W razie wątpliwości, pytaj dermatologa. Jeśli nawet nie masz żadnych problemów skórnych, zawsze omijaj te obszary ciała, na których występują ranki, stany zapalne, znamiona, pieprzyki czy świeże blizny.

Szczotkowanie na sucho w ciąży również nie jest zabronione! Przeciwnie, jest świetnym zabiegiem, który pomoże ujędrnić skórę i zwiększyć jej elastyczność, dzięki czemu zwiększa się szansa, że nie pojawią się rozstępy. Łatwiej będzie także walczyć z opuchlizną. Szczotkuj regularnie, o ile Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie masz skórnych problemów i lekarz nie zalecił inaczej. Jeśli Twoje ciało stało się bardziej wrażliwe, wybierz bardziej miękką szczotkę lub zredukuj siłę nacisku.

To jak, gotowa na nowy rytuał?