Wróć do wszystkich inspiracji

Problemy stóp: jak o nie zadbać?

Problemy stóp: jak o nie zadbać?

Sandały, klapki i wakacje na plaży sprawiają, że chcemy szybko i skutecznie poprawić wygląd stóp. Przy okazji dbamy o zdrowie i o codzienny komfort chodzenia.

Ładne stopy to wielki atut. Ale prawie każda z nas ma z nimi jakiś problem. Kiedy ustalimy przyczyny kłopotów, łatwiej będzie dobrać sposób pielęgnacji lub leczenia.

Niesforne paznokcie

Wrastanie paznokci może powodować zbyt cienka płytka, która, nieodpowiednio przycięta, wbija się w boki palców. Taki paznokieć łatwiej się kruszy, a jego odłamek może dostać się pod skórę – wtedy wrastaniu towarzyszy stan zapalny. Na wrastanie narażone są też paznokcie zbyt grube, z tendencją do zawijania się – ta przypadłość pojawia się, kiedy wycinamy je na bokach. Pomocy należy szukać u podologa, specjalisty zajmującego się problemami stóp, który założy klamry naprostowujące rosnący paznokieć.

Ścieranie rogów

Zrogowaciały naskórek trzeba usuwać regularnie. Można to robić samodzielnie: na sucho specjalną tarką lub podczas kąpieli preparatami pilingującymi. Łatwiej go usunąć po wymoczeniu stóp w wodzie z dodatkiem specjalnej soli.

Jeśli naskórek mimo pielęgnacji stale mocno przyrasta, można przyjrzeć się odciskom na stopie – gdzie robią się szybciej, gdzie wolniej. Odciski w okolicy przodostopia, tam, gdzie się zaczyna drugi, trzeci lub czwarty palec, mogą świadczyć o płaskostopiu poprzecznym. Organizm próbuje wtedy chronić obciążony rejon stopy taką „dodatkową skórą” przed nadmiernym, punktowym naciskiem. Oprócz pielęgnacji warto skorzystać z porady fizjoterapeuty lub ortopedy, którzy mogą zalecić noszenie wkładek w butach lub ćwiczenia.

Odciśnięte nie na zawsze

W miejscach, gdzie skóra jest stale uciskana przez obuwie (często na palcach i piętach), powstają bolesne zgrubienia – nagniotki, a nawet odciski. Nie wolno usuwać ich na siłę, wycinając nożyczkami lub nakłuwając. Gdy są niewielkie, można zastosować odpowiedni preparat na odciski lub specjalny plaster. Jeśli są już duże, lepiej usunąć je w gabinecie, aby nie narosły na nowo.

Na basenach i na matach

– Kurzajki to infekcja wirusowa. Najczęściej łapiemy je, chodząc boso na basenie, w siłowni, w saunie lub w innych miejscach, gdzie jest wilgoć i przebywa wiele osób. Wirusy te „przyklejają się” do mokrych lub spoconych stóp. Kurzajki na stopach to małe, twarde kulki pod skórą, z którymi dość trudno walczyć – tłumaczy dr Andrzej Szmurło, dermatolog z kliniki Nova Derm w Warszawie.  

Można smarować je odpowiednimi preparatami dostępnymi w drogeriach, w trudniejszych przypadkach trzeba je zamrozić lub wyciąć u dermatologa.

Zamaskowana grzybica

Początkowo grzybica stóp nie daje prawie żadnych objawów.

– Świąd może pojawić się, choć wcale nie musi, dopiero na ostatnim etapie rozwoju choroby – tłumaczy dermatolog. – Bardziej charakterystyczne objawy to złuszczanie się naskórka, mikroranki oraz zmiany między palcami stóp. U osób starszych częsta jest tzw. grzybica mokasynowa, która objawia się głównie suchą skórą.

Łatwiejsza w rozpoznaniu jest grzybica paznokci, bo ich płytka staje się żółta. Można na nią stosować preparaty miejscowe dostępne w drogeriach lub udać się do specjalisty, jeśli problem okaże się poważniejszy.

Jak jej zapobiegać? Osuszajmy dokładnie stopy i stosujmy preparaty dezynfekujące, zwłaszcza po wyjściu z basenu czy z sauny.

Jego Wysokość haluks

Upodobanie do chodzenia na wysokich obcasach sprzyja haluksom, ale nie jest jedyną przyczyną ich powstawania. Szkodzą też nadwaga i wielogodzinna praca stojąca. Skłonności do nich bywają też dziedziczne – niektóre osoby mają tendencję do rozluźniania się struktur stabilizujących stopę. Haluksy można zoperować; ważna jest potem rehabilitacja i proste ćwiczenia robione w domu: wzmacniają stopę i zapobiegają dalszym deformacjom.

Tekst: Margit Kossobudzka