Czym odżywiać włosy? 

W teorii jest to dość proste, ale tylko w teorii, bo w praktyce problem pojawia się już przy półce w drogerii, gdzie odżywek jest masa. Jaką odżywkę do włosów wybrać, żeby nadać im miękkość, a jaką, by były bardziej błyszczące. Już odpowiadamy! 

PEH – klucz do sukcesu leży właśnie w tym skrócie. Proteiny, emolienty i humektanty to składniki, których potrzebują włosy i tylko ich odpowiednia równowaga sprawi, że odżywianie przyniesie efekty, o jakich marzysz. Ale czym tak właściwie są te tajemne składniki i jakie efekty przynoszą?  

  • Proteiny – mają za zadanie wzmocnić włosy i wypełnić ubytki. Jak? Ich małe cząsteczki są w stanie przeniknąć pomiędzy łuski włosa i, dopóki nie zostaną stamtąd wypłukane, maskują zniszczenia i wzmacniają kosmyki. Oznaki, że włosom brakuje protein? Tak zwany “przyklap” oraz matowość. 

  • Emolienty – tworzą powłoczkę wokół włosa, która chroni, wygładza i nabłyszcza. Domykają składniki, które zostały zastosowane wcześniej. Idealnie sprawdzą się jako baza całej pielęgnacji. Kiedy włosom brakuje emolientów? Gdy stają się matowe i zaczynają się puszyć. 

  • Humektanty – to substancje nawilżające. Posiadają zdolność wiązania i pochłaniania wody. Idealnie sprawdzą się, jeśli Twoje włosy są suche i matowe. 

Teraz już wiesz, jakie składniki kryją się w odżywkach do włosów i czym odżywić włosy. Pora na kolejny krok, czyli jak dobrać odżywkę do włosów. 

Jak stosować odżywkę do włosów? 

Teoretycznie jest to proste, istnieje jednak kilka sposobów, które zdecydowanie poprawią skuteczność stosowanego przez Ciebie produktu. Odżywka do włosów najlepiej działa, jeśli nakładasz ją bez pośpiechu, dokładnie i trzymasz na włosach przynajmniej kilka minut. Nałóżmy odżywkę razem krok po kroku: 

I to tyle! Po takim zastosowaniu odżywki do włosów Twoje kosmyki odżyją. A co, jeśli na opakowaniu widnieje napis odżywka bez spłukiwania? W takiej sytuacji skończ na punkcie 3, a następnie wystylizuj włosy tak, jak zawsze. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to ilość. Odżywka bez spłukiwania lubi przeciążać włosy, dlatego tutaj pierwsze skrzypce gra zasada im mniej, tym lepiej! 

Rodzaje odżywek do włosów

Pytanie, które często pojawia się podczas wyboru odżywki to: czy warto sugerować się tym, co napisane jest na opakowaniu? Odpowiedź jest krótka i prosta – oczywiście, że tak! A jakie informacje można na nim znaleźć? Na przykład, do jakich włosów przeznaczona jest konkretna odżywka, czyli jaki jest jej rodzaj. Odżywka do włosów kręconych lub odżywka do włosów wysokoporowatych będą miały odrobinę inny skład niż odżywka do włosów dla dzieci. Natomiast gdy na opakowaniu zobaczysz odżywka bez spłukiwania, już wiesz, jak ją stosować. Dlatego warto sugerować się tym, co zaleca producent. A jakie jeszcze rodzaje odżywek można znaleźć na półkach? Odżywka do włosów męskich, odżywka do włosów zniszczonych, odżywka do włosów kręconych to tylko przykłady. Odżywki do włosów występują w tak wielu rodzajach, że trudno wymienić je tu wszystkie. To, co najważniejsze podczas ich wyboru, to znajomość swoich kosmyków. To właśnie ta wiedza pozwoli Ci wybrać najlepszą odżywkę do włosów.